Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Pomóż rozpoznać nieznane zdjęcia Warszawy

Najnowsze


Muzeum Powstania Warszawskiego ma około 100 zagadkowych fotografii, których nie udało się zidentyfikować. Wiadomo tylko tyle, że były zrobione w Warszawie. MPW szuka osób, które mogą pomóc w rozpoznaniu nieznanych ulic ze zdjęć.

W swoim zbiorze Muzeum Powstania Warszawskiego ma prawie 30 tys. fotografii. Większość była opracowana przez historyków i varsavianistów, jednak około 100 nie udało się rozpoznać.

- Fakt, że w większości nieznani są autorzy tych zdjęć, jeszcze bardziej utrudnia ich rozpoznanie. Na zdjęciach często widać tylko fragmenty architektoniczne, różne sytuacje z okresu powstania – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pasjonaci na ratunek

Do tej pory muzeum opublikowało tylko 3 zdjęcia, 2 z nich zostały już rozpoznane. Widać na nich barykadę przed budynkiem przy ul. Karolkowej 78a. oraz kamienicę przy ul. Konopczyńskiego 5/7.

- Z tymi zdjęciami nie radzili sobie nawet historycy, dlatego zwróciliśmy się do pasjonatów – mówi Ołdakowski. Osoby, które pomogą w rozpoznaniu największej liczby zdjęć mogą liczyć na nagrody. Będzie to całodzienne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z wizytą w Dziale Ikonografii, gdzie można będzie przyjrzeć się pracy naszych specjalistów

Zdjęcia będą publikowane na profilu Muzeum Powstania na znanym serwisie społecznościowym do 16 lipca.

lata//par

Źródło zdjęcia głównego: zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego