Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Pomóż kotom przetrwać zimę. Apel prezydent miasta

Warszawa

UW WarszawaKot wolno żyjący

Dla wielu są synonimem wolności, zwłaszcza te żyjące na miejskich ulicach - bez kuwety i zakochanego właściciela co wieczór drapiącego po brzuchu. Ale rzeczywistość kotów wolno żyjących jest nieco mniej romantyczna - zwłaszcza jesienią i zimą. Ich życie jest tak ciężkie, że o pomoc takim stworzeniom apeluje nawet prezydent miasta.

Właściciele kotów wiedzą, że żaden kot nie ma właściciela. Ale te, które nie mają nawet osoby podającej się za właściciela są wyjątkowo ważne dla każdego człowieka. "Bytowanie dzikich kotów w piwnicach budynków w naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się myszy i szczurów" - czytamy w komunikacie ratusza.

Hanna Gronkiewicz-Waltz kolejny raz apeluje do zarządców budynków, administratorów nieruchomości i wszystkich warszawiaków, by umożliwili zwierzętom całoroczny, swobodny dostęp do pomieszczeń piwnicznych. "Stwórzmy dla nich bezpieczne, ciepłe i suche schronienia z dostępem do wody i jedzenia" - wzywa prezydent.

Ratusz informuje jednocześnie, że regularnie pomaga wolno żyjącym kotom. W latach 2013-2016 na potrzeby ich dokarmiania zakupiono ponad 394 000 kilogramów karmy suchej oraz ponad 556 000 kilogramów karmy mokrej.

Czipowanie za darmo

Posiadaczom zwierząt urzędnicy proponują bezpłatne znakowanie, które potrwa do 15 grudnia. Mogą z niego skorzystać właściciele psów i kotów, którzy mieszkają na terenie m.st. Warszawy.

W tym roku zaczipowano już 4157 zwierząt. Od początku akcji bezpłatnego czipowania, czyli od roku 2007, zabiegom tym zostało poddanych niemal 90 000 zwierząt.

Ratusz twierdzi, że systematycznego czipowanie zwierząt przynosi efekty. W schronisku dla bezdomnych zwierząt w Warszawie spada liczba podopiecznych. W sylwestra 2015 roku Na Paluchu było 973 zwierząt. Rok wcześniej mieszkało tam 1399 czworonogów. Dziś jest ich w schronisku 807 – 754 psy i 53 koty.

Zobacz akcję ratowania kota, którego uwięziła rama okienna:

Video (Akcja ratowania kota): 1576309

mś/sk