Pomosty na Wiśle. "By rzeka była bliżej ludzi"

Warszawa

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plmówi Piotr Ogiński z fundacji "Szerokie wody",

Można na nich wędkować, zacumować łódź, czy kajak. Na Wiśle w niedzielę pojawią się pływające pomosty dostępne dla każdego, kto lubi spędzać czas nad rzeką. Kamera tvnwarszawa.pl podglądała ich wodowanie w Porcie Praskim.

Akcja nie była skomplikowana. W Porcie Praskim pojawił się dźwig, który na podnośniku opuścił na wodę dwa pomosty w kilku częściach.

Rzeka bliżej ludzi

- Pomysł był taki, by uczynić Wisłę bliższą ludziom. Dzięki pomostom każdy kto chce, może za darmo przycumować swój kajak, albo łódkę. Można będzie też z nich łowić ryby – mówi Piotr Ogiński z fundacji "Szerokie wody", który koordynuje instalację dwóch pomostów.

Stanęły przy plaży na Saskiej Kępie, blisko przystanku, gdzie zatrzymują się tramwaje wodne oraz na plaży przy moście Poniatowskiego. Na pomostach będą ławki, koła ratunkowe i barierki. Dostęp do nich będzie darmowy, a pojawiać będą się wiosną, a znikać jesienią.

W tym roku zaczną działać w najbliższą niedzielę w czasie "Święta Wisły".

Wodują pomosty w Porcie Praskim
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

Kolejne pomosty na lewym brzegu

- Większość pomostów w Warszawie jest na terenach ogrodzonych i nie są dostępne dla wszystkich. Te będą dla kajaków, łodzi, wędkarzy, ale i bezpieczne dla dzieci – mówi Ogiński.

Przy pomostach regularnie będą pojawiać się łodzie fundacji "Szerokie wody", którzy oferują darmowe pływanie dla warszawiaków. Pierwsza taka okazja już w niedzielę o 12:00 w ramach "Święta Wisły".

Kolejne dwa pomosty powstaną po lewej stronie Wisły. Za mostem Łazienkowskim na wysokości Pomnika Sapera pojawi się pomost, którym opiekować będzie się fundacja "Wszystko Płynie", a za Mostem Gdańskim kolejny zwoduje Towarzystwo Wioślarskie Syrenka.

Wszystkie pomosty sponsoruje miasto stołeczne Warszawa w ramach projektu "Pedałuj i płyń". Ten realizowany jest z pieniędzy z UE i obejmuje rewitalizację nabrzeży na ich stołecznym odcinku. Wartość projektu to ponad 77 mln zł.

ZOBACZ JAK FUNDACJA "SZEROKIE WODY" ŻEGLUJE NA WIŚLE:

band//ec

"Wisła nie jest taka brudna i śmierdząca, jak to się wydaje"
Bartosz Andrejuk