Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Pomoc dla ofiar powodzi na Bałkanach. Zbiórka darów i koncert

Warszawa

W Bośni oraz Serbii ogłoszono stan klęski żywiołowej. Dziesiątki tysięcy osób zostały ewakuowane, skutkami powodzi dotknięte są miliony mieszkańców. Warsaw Balkan Madness w niedzielę organizuje koncert charytatywny a w czwartek odbędzie się zbiórka darów w ambasadzie Serbii.

Jak informuje Polska Akcja Humanitarna, to największa tego typu katastrofa od setek lat w Europie. W całej Polsce trwają zbiórki darów dla powodzian, szykowane są kolejne transporty. W środę wyruszyło 37 strażaków z Polski, by pomagać ofiarom w skutkach powodzi.

Potrzebne artykuły dla dzieci i środki czystości

W Warszawie zbiórka odbędzie się w czwartek w godz. 17.00 – 20.00 w Ambasadzie Serbii przy alei Róż 5. Najbardziej potrzebne są środki czystości oraz środki higieniczne a także jedzenie i pieluszki dla dzieci.

Organizatorzy proszą też o przynoszenie koców, poduszek, prześcieradeł, sztućców i talerzy jednorazowych. Osoby, które chcą przynieść żywność powinny pamiętać, że będzie przechodziła przez kontrolę graniczną i w przypadku dużej ilość konserwantów zostanie zatrzymana. Ambasada informuje, że nie jest potrzebna woda, leki ani witaminy.

Jak podaje PAP, rządy obu państw podkreślają, że nie poradzą sobie z odbudową dotkniętych przez żywioł terenów bez międzynarodowej pomocy. O pomoc dla ofiar powodzi na Bałkanach apeluje m.in. Polska Akcja Humanitarna, która we wtorek rozpoczęła zbiórkę na ten cel.

Rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska poinformował PAP, że Caritas Polska pomaga poszkodowanym w wyniku podtopień, do których doszło na terenie kraju, ale włącza się też w akcję pomocy powodzianom na Bałkanach. Środki zebrane w akcji wspomogą prowadzone już działania bałkańskich Caritas.

Zagrają dla powodzian

W niedzielę o 19.00 odbędzie się koncert charytatywny zorganizowany przez Warsaw Balkan Madness. - Aby finansowo wspomóc w usuwanie skutków organizujemy zupełnie spontanicznie koncert charytatywny. Cały dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek zostanie przeznaczony na pomoc Serbii i Bośni&Hercegoviny - informują organizatorzy.

Na koncercie zagrają Balkan Sevdah Acoustic, Bum Bum Orkestar, Marcin Maroszek, Global Diggers, Dj Woj oraz organizator - Warsaw Balkan Madness i przyjaciele.

Koncert odbędzie się w Cafe Kulturalna w Pałacu Kultury i Nauki. Koncert jest darmowy, alezostanie też zorganizowana kwesta.

Największa katastrofa od setek lat

Pod wodą znalazła się znaczna część terenu Bośni oraz Serbii. Jak podaje PAP, po powodziach, w wyniku których około 50 osób zginęło, a ucierpiało ponad 1,6 mln, rośnie ryzyko epidemii. Zagrożenie dla zdrowia stanowią tysiące padłych zwierząt domowych i hodowlanych pozostawionych przez właścicieli, którzy w panice uciekali przed żywiołem. W związku z sytuacją powodziową i dużą liczbą ofiar katastrofy Rząd Republiki Serbii ogłosił żałobę narodową w dniach 21.05 – 23.05. W serbskiej ambasadzie wystawiono księgę kondolencyjną. Można się do niej wpisać w czwartek i piątek w godz. 10.00- 15.00.

O powodzi na Bałkanach czytaj więcej na TVN 24.

Sytuacja na Bałkanach

PAP,kś,tvn24.pl/ran