Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Pomnik w morzu ruin. Unikalny film z 1948 roku

Warszawa

TVN24Spacer po dawnej Warszawie

Julien Bryan uchwycił heroizm warszawiaków w czasie II wojny światowej, nagrał także stolicę, która podnosiła się z kolan w latach 40. i 50. Szczególne wrażenie robi jego film pokazujący odsłonięty w 1948 roku pomnik stojący w morzu ruin getta.

Dzięki technice, jaką wtedy dysponował możemy wczuć się w klimat warszawskich ulic. Zobaczymy także życie ówczesnych warszawiaków, bo on postanowił, jako jedyny zagraniczny korespondent już po 1 września 1939 roku. Tak długo, jak tylko się dało.

Wrócił po wojnie

O tym, że z Polską wiązała go nie tylko sympatia świadczy fakt, że po wojnie wrócił – w 1948 i 1958 roku. Miał wtedy ze sobą nie tylko aparat, ale i kamerę wyposażoną w film, który jeszcze w latach 50. uchodził za rzadkość.

Nagrania zostały ostatnio odnowione, a gdy Warszawa obchodzi 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie mają szczególne znaczenie. Wstrząsające wrażenie robi widok terenu, który był wydzielony murami.

"Dodatkowa wartość"

- Widzimy teren po getcie warszawskim i pomnik odsłonięty w 1948 roku. Niesamowite, że to jest w ruchu. Przez to nabiera dodatkowej wartości i działa na osobę, która to ogląda – ocenia Ryszard Mączewski z fundacji Warszawa1939.pl. ran/b