Pomnik Starzyńskiego do poprawki

Warszawa

Mateusz Szmelter . tvnwarszawa.pl , ZTPData na pomniku do zmiany

Po naszej interwencji Zarząd Terenów Publicznych zamierza zmienić datę znajdującą się na pomniku Stefana Starzyńskiego. Chodzi o zweryfikowany niedawno przez Instytut Pamięci Narodowej rok śmierci prezydenta Warszawy.

"W związku z najnowszymi ustaleniami IPN Zarząd Terenów Publicznych możliwie szybko dokona zmiany daty śmierci Prezydenta Stefana Starzyńskiego na jego pomniku zlokalizowanym przy pl. Bankowym" – poinformował tvnwarszawa.pl Arkadiusz Łapkiewicz, dyrektor ZTP.

"Rozmowy z autorem pomnika"

Jak już pisaliśmy, opatrzona znakiem zapytania data 1943 znajduje się na tylnej części monumentu. Jednak we wrześniu ubiegłego roku Instytut Pamięci Narodowej ustalił zabójców, okoliczności i przybliżoną datę śmierci prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Pion śledczy instytutu poinformował, że zabójstwa, do którego doszło między 21 a 23 grudnia 1939 r., dokonali funkcjonariusze Gestapo.

ZTP informuje, że pozytywną opinię w sprawie zmiany daty na pomniku wydała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Kiedy będą prowadzone prace?

"Obecnie prowadzimy rozmowy z autorem pomnika w sprawie uzyskania zgody autora na powyższą zmianę oraz wskazanie metody jej wykonania" – zaznacza Łapkiewicz.

Z tyłu więcej dat

W tylnej części pomnika Starzyńskiego znajdują się też inne daty, których znaczenie wyjaśniła ROPWiM. 1914 to rok ukończenia przez niego ekonomii na Wyższych Kursach Handlowych Augusta Zielińskiego (kontynuatorem tradycji tej uczelni jest obecnie Szkołą Główna Handlowa), a 22 października tego samego roku wstąpił do Legionów Polskich.Z kolei w 1922 z polecenia Józefa Piłsudskiego przejął obowiązki Sekretarza Generalnego Polskiej Komisji Reewakuacyjnej i Specjalnej, która miała na celu wprowadzenie w życie postanowień Traktatu Ryskiego. A w latach 1934 -39 był prezydentem Warszawy.

Pomnik Stefana Starzyńskiego do zmiany?
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

VARSAVIANISTA I HISTORYK O UJAWNIENIU DATY ŚMIERCI PREZYDENTA STARZYŃSKIEGO:

ran/b

O ustaleniach okoliczności śmierci prezydenta Starzyńskiego
TVN24 , NAC