Pomnik "Solidarności" ma stanąć przy Świętokrzyskiej

Warszawa

fot. Skan projektu fundacji / A. Sheybal-RostekRzeźba stanie w innym miejscu?

Skwer przy skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Kopernika- to nowa lokalizacja pomnika "Solidarność". Ogromna rzeźba miałaby stanąć w stolicy 4 czerwca- w 25. rocznicę wolnych wyborów w Polsce. Zabiega o to Fundacja Ronalda Reagana, pomysłodawca projektu.

O pomyśle Janusza Dorosiewicza, prezesa fundacji pisaliśmy pod koniec stycznia. Początkowo projekt zakładał jednak inną lokalizację. Historyczny napis miał stanąć w alei Solidarności pomiędzy Grubą Kaśką a Muzeum Niepodległości (pałacem Przebendowskich-Radziwiłłów).

"Zależało mi na Śródmieściu"

Okazuje się, że do tego miejsca wiele zastrzeże mieli radni. - W proponowanym miejscu pomnik zginąłby wśród trakcji tramwajowych. Chcieliśmy aby napis stanął w widocznym miejscu, a takim jest skwer przy skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Kopernika - tłumaczy Michał Czaykowski, przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego. - Ponadto, w powstającym planie zagospodarowania to miejsce przewidziane jest na pomnik- dodaje.

Dorosiewicz mówi, że władze miasta zaproponowały inną lokalizację również ze względu na to, że jest tam więcej miejsca na uroczystości. - Nie miałem prawa się upierać. Zależało mi jedynie na tym, aby powstał w Śródmieściu - dodaje.

Pomysłodawca, do starego miejsce był już jednak przywiązany. - Pomnik znajdowałby się w pobliżu al. Solidarności. Po drugie z tyłu, za pomnikiem, znajduje się Muzeum Niepodległości, w którym chciałem organizować w maju i w czerwcu wystawy poświęcone "Solidarności" - wyjaśnia.

Wniosek fundacji, w sprawie budowy pomnika został 6 lutego zaopiniowany przez Komisję Ładu Przestrzennego. Teraz przygotowywany jest projekt uchwały przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, który ma zostać przedstawiony na sesji rady miasta najprawdopodobniej 6 marca.

"Solidarność"

Rzeźbę wykonałby Jerzy Janiszewski, który stworzył znak graficzny "Solidarności". Obecnie przebywa Hiszpanii. Napis, który upamiętnia ruch opozycyjny z czasów PRL, mają tworzyć litery wykonane ze stali nierdzewnej, wypolerowane na lustro. - Będą wykute w potężnej bryle- wyjaśnia Dorosiewicz. Jak dodaje, co druga litera ma być wysunięta lub cofnięta. Przy lekkim oświetleniu całość nabierze ładnego wyglądu.

Dorosiewicz chciałby aby pomnik "Solidarność" stanął w Warszawie 4 czerwca, czyli w 25. rocznicę wolnych wyborów w Polsce.

Rzeźba byłaby finansowana przez fundację, która była pomysłodawcą pomnika Ronalda Reagana. Monument znajduje się przy Al. Ujazdowskich.

Uroczystości związane z odsłonięciem pomnika Ronalda Reagana.

Odsłonięcie pomnika Reagana - fot. TVN24

su