Pomnik smoleński w centrum? Prezydent zaprasza na spotkanie

Warszawa

PAP/EPAKomorowski zaprasza na spotkanie

Spotkanie sygnatariuszy listu w sprawie budowy pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej z prezydentem Bronisławem Komorowskim i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz ma odbyć się 24 lutego.

O zaproszeniu poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta.

Chcą pomnika w centrum Warszawy

Na początku października do kancelarii Bronisława Komorowskiego wpłynął list części rodzin w sprawie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Grupa rodzin kilkudziesięciu ofiar katastrofy podkreśliła w liście, że zależy im na tym, by znaleźć takie miejsce i taką formę upamiętnienia w centrum stolicy, gdzie wszyscy będą mogli spokojnie wspomnieć najbliższych.

W liście - informowała prezydencka kancelaria - rodziny ofiar podkreśliły, że ich bliscy "zasługują na godne upamiętnienie". Pod listem podpisało się ok. 30 przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy, m.in. Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, Izabella Sariusz-Skąpska, córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, prezesa Federacji Rodzin Katyńskich i Jolanta Przewoźnik, wdowa po Andrzeju Przewoźniku, sekretarzu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

W porozumieniu z władzami miasta

Komorowski spotkał się już w październiku z przedstawicielami rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Po tym spotkaniu zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki mówił, że prezydent podejmie decyzję ws. zaangażowania się w projekt budowy pomnika po konsultacjach z władzami Warszawy.

PAP/lulu