Pomnik smoleński w centrum. Ratusz ma trzy propozycje

Warszawa

TVN24Gdzie stanie pomnik smoleński?

Pl. Piłsudskiego, Ogród Saski i pl. Unii Lubelskiej. Te trzy lokalizacje dla pomnika smoleńskiego zaproponował ratusz. - To musi być miejsce do pewnego stopnia w samym centrum, ale takie trochę spokojne, to jednak jest pomnik ku czci ofiar – podkreśliła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Według władz miasta pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej mógłby stanąć przy ul. Trębackiej obok pl. Piłsudskiego, przy skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Królewskiej w Ogrodzie Saskim lub na środku pl. Unii Lubelskiej.

Na tyłach ministerstwa kultury?

Gronkiewicz-Waltz powiedziała w czwartek dziennikarzom, że jej zdaniem dobra byłaby lokalizacja przy pl. Piłsudskiego na tyłach siedziby resortu kultury, ponieważ jest bardzo blisko m.in. Grobu Nieznanego Żołnierza i pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Emocjonalnie to miejsce wydaje mi się najlepsze - powiedziała prezydent stolicy. Podkreśliła jednocześnie, że nie chce narzucać żadnych swoich opinii.

Podobnie myśli Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, wdowa po byłym ministrze obrony narodowej.

- Sama zaproponowałam pl. Piłsudskiego lub jego najbliższe okolice. To jest bardzo dobre miejsce i godne. Ogromne by mi zależało, żebyśmy się w tej sprawie dogadali – powiedziała "Faktom TVN".

PiS chce przy Krakowskim Przedmieściu

Lokalizacje zaproponowane przez ratusz nie wzbudziły jednak aprobaty polityków PiS-u, którzy zabiegają o ustawienie pomnika w pobliżu Pałacu Prezydenckiego.

- Pomnik upamiętniający ofiary tragedii smoleńskiej powinien stanąć na Krakowskim Przedmieściu. Tutaj po tragedii 10 kwietnia zgromadziło się najwięcej ludzi – stwierdził Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta Polski. Te stanowisko podzielają także członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem.

"Miejsce musi być spokojne"

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk przypomniał, że lokalizacja przy Krakowskim Przedmieściu jest wykluczona ze względu na negatywną opinie konserwatora zabytków. Podkreślił, że zaproponowane przez ratusz lokalizacje są w ścisłym centrum miasta, w miejscach reprezentacyjnych i łatwo dostępnych.

Gronkiewicz-Waltz oceniła, że Krakowskie Przedmieście nie jest najlepszą lokalizacją ze względu na ruch samochodów oraz różne wydarzenia i imprezy, które odbywają się na tej ulicy. - To musi być miejsce do pewnego stopnia w samym centrum, ale takie trochę spokojne, to jednak jest pomnik ku czci ofiar - podkreśliła.

Zwrócili się o pomoc do prezydenta

10 kwietnia minie pięć lat od katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

W październiku ubiegłego roku część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej zwróciła się do prezydenta Bronisława Komorowskiego z apelem o zainicjowanie budowy w stolicy pomnika. Jak wówczas informowano sygnatariuszom listu - wśród których były m.in. Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim i Izabella Sariusz-Skąpska - córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, prezesa Federacji Rodzin Katyńskich - zależało na tym, by znaleźć takie miejsce i taką formę upamiętnienia w centrum stolicy, gdzie wszyscy będą mogli spokojnie wspomnieć najbliższych.

Tu mógłbym stanąć pomnik
targeo.pl / tvnwarszawa.pl
Tu mógłbym stanąć pomnik
targeo.pl / tvnwarszawa.pl

PAP/jk/b