Przygotuj się na:

MIESIĄC BEZ TRAMWAJÓW NA OCHOCIE i OKĘCIU

Ruszają wakacyjne prace torowe. Od poniedziałku 29 czerwca do 24 lipca tramwaje nie będą kursowały ulicą Grójecką i aleją Krakowską.

  Pomnik smoleński stanie przy Focha. Radni zdecydowali

  Najnowsze

  TVN24Radni Warszawy zdecydowali o lokalizacji pomnika

  Rada Warszawy głosami PO zdecydowała, że pomnik smoleński stanie u zbiegu ul. Trębackiej i Focha. Przeciwko tej lokalizacji opowiedzieli się radni PiS, którzy twierdzili, że nie jest godna ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

  Za wzniesieniem pomnika u zbiegu ul. Focha i Trębackiej opowiedziało się 30 radnych, 22 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.

  W czwartek po południu, w przeddzień 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej, zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Warszawy. Przed wystąpieniem prezydent Warszawy radni uczcili ofiary katastrofy minutą ciszy. Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że katastrofa dopisała kolejny tragiczny rozdział do zbrodni katyńskiej dokonanej w 1940 r. Mówiąc o tych, którzy zginęli w katastrofie, powiedziała, że "swoją tragiczną śmiercią pogrążyli nas wszystkich w żałobie".

  - Mam nadzieję, że pomnik będzie dziełem wybitnym, ponadczasowym. Okaże się monumentem świadczącym, że w sprawach dla narodu ważnych jednak potrafimy wznieść się ponad podziały i mówić jednym głosem, polskim głosem – powiedziała Gronkiewicz-Waltz. Ale radni jednym głosem nie przemówili.

  Prezydent o lokalizacji pomnikaTVN24

  Postulowali pomnik przy Krakowskim Przedmieściu

  Przewodniczący klubu PO Jarosław Szostakowski zapowiedział, że jego klub poprze uchwałę ws wzniesienia pomnika. Natomiast przewodniczący klubu radnych PiS Jarosław Krajewski powiedział, że jego klub tego nie zrobi. Krajewski podkreślił, że radni PiS zawsze popierali budowę pomnika, ale – jego zdaniem – najwłaściwszą jego lokalizacją powinno być Krakowskie Przedmieście w okolicach Pałacu Prezydenckiego. Szef klubu radnych PiS ocenił, że nie ma przeszkód formalnych dla tej lokalizacji.

  - Nie ma żadnych formalnych przeszkód, żeby pomnik stanął na Krakowskim Przedmieściu. Proponowana przez PO lokalizacja jest próbą schowania pomnika, a tak naprawdę próbą schowania pamięci o waszych przyjaciołach, którzy reprezentowali Polskę. To nie jest miejsce godne ich ofiary, nie możemy także poprzeć proponowanej lokalizacji na terenie z nieuregulowanym stanem prawnym, do którego zgłoszono roszczenia, a warto podkreślić, ze miasto nie jest pełnoprawnym właścicielem tego terenu – przekonywał z kolei Jarosław Krajewski, przewodniczący klubu radnych PiS.

  CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE ROSZCZEŃ DO TERENU, NA KTÓRYM MA STANĄĆ POMNIK

  Chcieli odesłać projekt do komisji

  Z kolei Andrzej Melak (PiS) odczytał apel podpisany przez część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej - między innymi Martę Kaczyńską i Jarosława Kaczyńskiego. - Mamy wrażanie, że wywierana jest presja, by jak najszybciej, bez konsultacji, wymusić zgodę na przedstawioną przez władzę Warszawy lokalizację pomnika ku czci 96 ofiar tragedii smoleńskiej. Zwracamy się do Rady Warszawy o niepodejmowanie decyzji określającej lokalizację pomnika – zaznaczył Melak. I zaapelował o przeprowadzenie konsultacji w tej sprawie.

  Radni PiS zaproponowali też by projekt uchwały o lokalizacji pomnika odesłać do komisji, by ustanowić konsens w tej sprawie. Bezskutecznie.

  Przewodniczący klubu PiS o lokalizacji pomnikaTVN24

  W ŚRODĘ LOKALIZACJĘ U ZBIEGU TRĘBACKIEJ I FOCHA NEGATYWNIE ZAOPINIOWALI RADNI ŚRÓDMIEŚCIA - CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

  Piąta rocznica katastrofy

  W drugiej połowie lutego prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z reprezentantami części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej - sygnatariuszami skierowanego do niego w październiku ub.r. listu ws. budowy pomnika. W spotkaniu uczestniczyła także prezydent Warszawy.

  Po spotkaniu Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała o lokalizacji na rogu ul. Trębackiej i Focha - między pl. Piłsudskiego a Krakowskim Przedmieściem. Jak zaznaczyła, taka lokalizacja została zaakceptowana przez przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, którzy wzięli udział w spotkaniu u prezydenta.

  10 kwietnia minie piąta rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, w którym zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. Ofiary katastrofy smoleńskiej upamiętnia m.in. pomnik na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Z inicjatywy środowisk akademickich powstał też pomnik w warszawskim kościele św. Anny; jego centralną część stanowi drewniany krzyż, który w 2010 r. stał przed Pałacem Prezydenckim.

  TU STANIE POMNIK SMOLEŃSKI:

  Tak może zostać zaaranżowana przestrzeń wokółUM

  Tutaj ma stanąć pomnikUM

  Mapy dostarcza Targeo.pl

  PAP/ran/b