Najnowsze

Pomnik smoleński słabo oświetlony? Wojewoda kontra miasto

Najnowsze


Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera chciałby, żeby prezydent Warszawy pomogła przy oświetleniu pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Ratusz odpowiada, że półtora miesiąca temu przekazał dokumenty dotyczące placu do Ministerstwa Infrastruktury.

10 kwietnia odbyły się państwowe obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Na placu Piłsudskiego odsłonięto z tej okazji pomnik poświęcony 96 ofiarom tragedii. W mediach pojawiają się głosy, że monument jest słabo oświetlony, a na drodze stoi porozumienie z ratuszem w sprawie podłączenia do sieci energetycznej.

"Nie chce współpracować"

O współpracę z władzami Warszawy w tej sprawie Sipiera został zapytany na wtorkowej konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim. Przekonywał, że miasto nie przekazało do tej pory odpowiedniej dokumentacji i "nie chce współpracować". - Władze warszawskie powiedziały, że "nie i koniec" i będą blokowały wszystko. Całe szczęście, że jeszcze jest rząd w Polsce, który mówi, że są rzeczy możliwe - dodał. - Jeżeli pani prezydent (Gronkiewicz-Waltz) potrafi podnieść się z tego elementu niechęci, to mogłaby pomóc i byśmy mogli to zrobić tak, że ten pomnik byłby odpowiednio doświetlony i byśmy wszystkie prace dodatkowe zakończyli. Ale mówię - to jest tylko życzenie, które raczej się nigdy nie spełni przy obecnej ekipie - podkreślił Zdzisław Sipiera.

Co na to miasto?

- 2 marca komplet dokumentów, również technicznych, dotyczących placu Piłsudskiego, został przekazany w kilkunastu tomach do Ministerstwa Infrastruktury. Dziwi nas, że wojewoda nie wie, że resort jest w ich posiadaniu od półtora miesiąca - mówi tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Śmierć 96 osób

10 kwietnia 2010 r. samolot Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

POMNIK NA PLACU PIŁSUDSKIEGO ODSŁONIĘTO 10 KWIETNIA:

[object Object]
Marsz pamięciTVN24
wideo 2/5

PAP/ran/pm

Pozostałe wiadomości