Pomnik Pileckiego stanie na Żoliborzu

Warszawa

urząd ŻoliborzaTu stanie pomnik Pileckiego

Pomnik Witolda Pileckiego stanie na Żoliborzu - taką decyzję jednogłośnie podjęli radni na czwartkowej sesji rady miasta. Monument zostanie wybudowany w przyszłym roku.

Pomnik ma stanąć pomiędzy al. Wojska Polskiego, na wysokości ul. Bitwy pod Rokitną.

O tym, że radni mają podjąć decyzję w sprawie lokalizacji monumentu, pisaliśmy w poniedziałek.

Niedaleko został aresztowany

Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo. Niedaleko, w budynku przy al. Wojska Polskiego 40 pułkownik Pilecki został aresztowany przez hitlerowców. Dał się złapać dobrowolnie, by trafić do Oświęcimia, gdzie był organizatorem konspiracji obozowej.Wskazane miejsce pod pomnik popiera też rodzina. "Lokalizacja ta zaakceptowana została przez Panią Zofię Pilecką (córkę Witolda Pileckiego) i następnie pozytywnie zaopiniowana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa" – czytamy w projekcie uchwały.

"Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, zadeklarowała, że inwestorem proponowanego pomnika płk. Witolda Pileckiego będzie m.st. Warszawa. Szacuje się, że koszt proponowanego obiektu nie przekroczy kwoty 1.500.000 zł brutto" – brzmi zapis w projekcie.

Monument ma zostać wybudowany w 2015 roku.

Początkowo Ursynów i pl. Wileński

Początkowo stowarzyszenie "Młodzi dla Polski" oraz radni PiS chcieli, aby pomnik Pileckiego stanął na Ursynowie.

We wrześniu 2013 roku radni PiS zaproponowali inną lokalizację. Miejscy samorządowcy chcieli, aby stanął na pl. Wileńskim, w miejscu pomnika Braterstwa Broni, który pod koniec 2011 roku na czas prowadzonych prac przy budowie II linii metra, został przewieziony do miejscowości Kosów, gdzie przeszedł renowację.

Witold Pilecki (1901-1948) ps. Witold i Druh, był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a także więźniem Auschwitz-Birkenau i organizatorem konspiracji w obozie. Oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, został skazany przez władze PRL na karę śmierci i zamordowany 25 maja 1948 r. w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

Pomniki rotmistrza stoją już w Krakowie, Wrocławiu i w Katowicach.

W 2009 r. Rada Warszawy nadała Pileckiemu pośmiertny tytuł Honorowego Obywatela Warszawy

Rotmistrz Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Jest też honorowym obywatelem Warszawy. Przed tygodniem PiS ogłosił, że wystąpi do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych o pośmiertny wniosek do prezydenta ws. nominacji generalskiej dla Pileckiego.

Wypowiedź z sierpnia 2013 roku Macieja Wąsika, radnego PiS ws. budowy pomnika Pileckiego na pl. Wileńskim:

Mówi Maciej Wąsik (PiS)
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

su