Pomnik Pileckiego na Żoliborzu. Jest konkurs na projekt

Warszawa

Wikipedia / autor nieznany, źródło: "Głos Ludu"Proces Pileckiego, zdjęcie z 1948 roku

Stołeczny Ratusz ogłosił konkurs na projekt pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Monument stanąć ma w al. Wojska Polskiego. Zwycięską koncepcję poznać mamy na początku grudnia. Monument ma kosztować maksymalnie 1,5 mln zł.

Decyzję o budowie pomnika stołeczni radni jednogłośnie podjęli w marcu.

Zostanie on wybudowany w żoliborskiej alei Wojska Polskiego, na wysokości ulicy Bitwy pod Rokitną. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo. Niedaleko, w budynku przy al. Wojska Polskiego 40, Pilecki został aresztowany przez hitlerowców. Dał się złapać dobrowolnie, by trafić do Oświęcimia, gdzie był organizatorem konspiracji obozowej.

Syn rotmistrza wśród decydujących

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 30 września. Wszyscy zaproszeni do udziału na przedstawienie swojej koncepcji będą mieli czas do 28 listopada. Sąd konkursowy, w którym zasiądzie m.in. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza, rozstrzygnięcie ogłosi około 2 grudnia. Autor zwycięskiego projektu zainkasuje 70 tys. złotych nagrody.

Budowa pomnika nie może pochłonąć więcej niż przeznaczone na ten cel przez Ratusz 1,5 mln złotych.

Skazany na śmierć

Witold Pilecki (1901-1948) ps. Witold i Druh, był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a także więźniem Auschwitz-Birkenau i organizatorem konspiracji w obozie.

Oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, został skazany przez władze PRL na karę śmierci i zamordowany 25 maja 1948 r. w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

Pomniki rotmistrza stoją już w Krakowie, Wrocławiu i w Katowicach.

W 2009 r. Rada Warszawy nadała Pileckiemu pośmiertny tytuł Honorowego Obywatela WarszawyRotmistrz Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego.

Marsz Pileckiego w Warszawie:

Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego przeszedł ulicami Warszawy
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

wp