Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Pomnik ofiar katastrofy zagrożony? Do działki są roszczenia

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plDo lokalizacji jest roszczenie

- Do terenu, na którym planowany jest pomnik smoleński są roszczenia – poinformował na sesji rady dzielnicy Śródmieście przedstawiciel ratusza. Zapewnił jednak, że miasto nie planuje zwrotu w naturze, dlatego powstanie pomnika nie jest zagrożone.

W środę o lokalizacji pomnika u zbiegu ul. Focha, Trębackiej i Moliera dyskutowali śródmiejscy radni. Na istotny feler działki, na której ma stanąć monument, zwrócił uwagę radny Prawa i Sprawiedliwości – Krzysztof Sobolewski.

- W uzasadnieniu do uchwały o budowie pomnika jest napisane, że jest roszczenie. Nie jest w naturze, ale jest. Na jakim etapie jest jego rozpatrywanie? – zapytał samorządowiec.

Zapis, który zaniepokoił radnego, brzmi dokładnie tak: "do terenu proponowanej lokalizacji pomnika, według Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, występują roszczenia, które nie skutkują zwrotem w naturze, lecz roszczeniem od odszkodowanie z art. 215 Ustawy o gospodarce nieruchomościami".

"Roszczenie jest bezpieczne"

Ten stan rzeczy potwierdził Wojciech Wagner, naczelnik wydziału estetyki w ratuszu, który był na środowej sesji. – Otrzymaliśmy z Biura Gospodarki Nieruchomościami informację, że to miejsce, na którym ma stanąć pomnik jest bezpieczne w tym sensie, że roszczenie będzie można zaspokoić na inny sposób niż oddanie terenu – stwierdził.

Śródmiejscy samorządowcy w środę negatywnie zaopiniowali lokalizację pomnik u zbiegu ulic Trębackiej, Focha i Moliera. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą jednak radni miejscy. Sesję Rady Warszawy zaplanowano na najbliższy czwartek.

Piąta rocznica katastrofy

W drugiej połowie lutego prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z reprezentantami części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej - sygnatariuszami skierowanego do niego w październiku ub.r. listu ws. budowy pomnika. W spotkaniu uczestniczyła także prezydent Warszawy.

Po spotkaniu Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała o lokalizacji na rogu ul. Trębackiej i Focha - między pl. Piłsudskiego a Krakowskim Przedmieściem. Jak zaznaczyła, taka lokalizacja została zaakceptowana przez przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, którzy wzięli udział w spotkaniu u prezydenta.

10 kwietnia minie piąta rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, w którym zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. Ofiary katastrofy smoleńskiej upamiętnia m.in. pomnik na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Z inicjatywy środowisk akademickich powstał też pomnik w warszawskim kościele św. Anny; jego centralną część stanowi drewniany krzyż, który w 2010 r. stał przed Pałacem Prezydenckim.

Lutowa konferencja po ogłoszeniu lokalizacji:

ran/b

Hanna Gronkiewicz-Waltz prezentuje lokalizację
TVN24