Pomnik Kaczyńskiego poczeka na akceptację radnych

Warszawa

fot

11 listopada nie odbędzie się zapowiadane odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego – informuje "Gazeta Stołeczna". W Wołominie, gdzie ma stanąć monument, brakuje jeszcze akceptacji radnych.

Chociaż popiersie tragicznie zmarłego prezydenta jest już gotowe, uchwałę w sprawie pomnika burmistrz Wołomina przedstawi radnym dopiero na sesji pod koniec listopada.

Sfinansowane ze zbiórki

Odsłonięcie było zaplanowane na Święto Niepodległości. Pomnik jest inicjatywą prywatnych osób, a sfinasowano go ze zbiórki publicznej. W komitecie budowy są również burmistrz Wołomina Ryszard Madziar i poseł Jacek Sasin.

Sprawa pomnika podzieliła mieszkańców miasta. Wielu przeciwników podpisywało petycję, odbywały się również pikiety pod urzędem miasta - pisze "GS".

Pierwszy taki pomnik

Popiersie tragicznie zmarłego prezydenta RP miało stanąć na skwerze w centrum miasta. Wykonane zostało z czarnego granitu. Na postumencie znajdzie się jedynie napis: "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Lech Kaczyński 1949-2010". To pierwszy taki monument w kraju. Do tej pory odsłaniano jedynie tablice poświęcone tragicznie zmarłemu prezydentowi.

bf/mz