Pomnik Górskiego odsłonięty. "Skojarzył mi się z kroczącym tygrysem"

Warszawa

TVN24Pomnik Kazimierza Górskiego przed Stadionem Narodowym

W czwartek przed Stadionem Narodowym odsłonięty został pomnik Kazimierza Górskiego. Ponad trzymetrowa statua została ustawiona na końcu głównej alei, prowadzącej od strony ronda Waszyngtona.

Pomnik przedstawia trenera ubranego w dres, idącego z piłką pod ręką. Jego autorem jest krakowski rzeźbiarz, Marek Maślaniec. Projekt zwyciężył w konkursie rozstrzygniętym w połowie stycznia 2014 roku.

- Zainspirowałem się zdjęciem z lat 70., na którym Kazimierz Górski idzie po murawie boiska takim żwawym krokiem. Skojarzył mi się z kroczącym tygrysem, z idącym wojownikiem. Jego duch był, jest i krąży nad reprezentacją Polski i to jego wsparcie jest realne, wymierne. To wielka radość, że wielki trener i prezes związku doczekał się pomnika - mówił w czasie odsłonięcia monumentu Maślaniec.

Z opóźnieniem

Jak już informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, data odsłonięcia pomnika była dwukrotnie przekładana.

Początkowo uroczystość planowano na 10 października, a później na 5 listopada ubiegłego roku. Ostatecznie odsłonięcie monumentu zaplanowano na marzec, aby uczcić w ten sposób 94. rocznicę urodzin trenera.

Trener wszech czasów

Kazimierz Górski (1921-2006) prowadził biało-czerwonych w latach 1970-1976. Jego podopieczni zdobyli złoty medal olimpijski w Monachium w 1972 roku oraz srebrny cztery lata później w Montrealu. W mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 zajęli trzecie miejsce.

W latach 1991-1995 sprawował funkcję prezesa PZPN. W plebiscycie "Piłki Nożnej" został uznany za najlepszego polskiego trenera XX wieku. Uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA - Rubinowym Orderem Zasługi.

Related content

jk/lulu