Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Pomnik Górskiego dopiero po meczu z Niemcami. Opóźnienie

Najnowsze

mat.prasowe / Fundacja Kazimierza GórskiegoWizualizacja pomnika Kazimierza Górskiego

Nie 10 października, jak zapowiadano, lecz 5 listopada zostanie odsłonięty w Warszawie pomnik trenera Kazimierza Górskiego. - Powodem zmiany są przedłużające się procedury administracyjne - poinformował prezes Fundacji Kazimierza Górskiego Janusz Jesionek.

Pierwotnie pomnik miał stanąć przed Stadionem Narodowym jeszcze przed sobotnim meczem reprezentacji Polski z Niemcami.

- Mamy ponad dwutygodniowy poślizg - powiedział szef fundacji. Dodał, że rzeźba została już zgodnie z planem odlana w Gliwicach, gdzie czeka na transport do Warszawy. - Chcemy, aby uroczystość odsłonięcia, w której udział deklarują m.in. politycy, ludzie znani z pierwszych stron gazet i rzesze fanów futbolu, była hołdem dla wielkiego szkoleniowca - podkreślił Jesionek.

Będzie aleja gwiazd piłki nożnej?

Monument przedstawiający wybitnego trenera futbolu, w dynamicznej pozie i z piłką pod ramieniem, stanie przed Stadionem Narodowym w Warszawie, na końcu głównej alei prowadzącej od strony ronda Waszyngtona. Jego autorem jest krakowski rzeźbiarz Marek Maślaniec, którego projekt zwyciężył w konkursie rozstrzygniętym w połowie stycznia 2014 roku. Sam pomnik ma 3,5 m wysokości, a wraz z cokołem będzie mierzył około 5,5 m.

W sferze wstępnych planów jest stworzenie od ronda Waszyngtona do pomnika Kazimierza Górskiego Alei Gwiazd Polskiej Piłki Nożnej.

Najwybitniejszy trener w historii

Kazimierz Górski (1921-2006) prowadził biało-czerwonych w latach 1970-1976. Jego podopieczni zdobyli złoty medal olimpijski w Monachium w 1972 roku oraz srebrny cztery lata później w Montrealu. W mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 zajęli trzecie miejsce. W latach 1991-1995 sprawował funkcję prezesa PZPN.

W plebiscycie "Piłki Nożnej" został uznany za najlepszego polskiego trenera XX wieku. Uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA - Rubinowym Orderem Zasługi, którego dotychczas nie otrzymał żaden Polak.

W 2012 roku odsłonięto pomnik Kazimierza Deyny, najsłynniejszego piłkarza z drużyny Kazimierza Górskiego:

Pomnik czeka na prezentacjęMarcin Gula /tvnwarszawa.pl, M. Kostrzewa/Legia.com

PAP/jb/mz

Źródło zdjęcia głównego: mat.prasowe / Fundacja Kazimierza Górskiego