Pomnik Bitwy Warszawskiej zamiast fontanny na Rozdrożu

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plW tym miejscu mógłby stanąć pomnik

- To jest godne miejsce dla uczczenia Bitwy Warszawskiej. Mam nadzieję, że dojdzie do realizacji - mówił o placu Na Rozdrożu minister kultury Piotr Gliński. Wyglądem ma przypominać paryski Łuk Triumfalny.

Do sprawy pomnika odniósł się w niedzielę podczas spotkania z mieszkańcami Mińska Mazowieckiego.

- Doprowadziliśmy do tego, że Rada Warszawy jednogłośnie, czyli i PO i PiS - wspólnie - podjęło decyzję wstępną o lokalizacji pomnika Bitwy Warszawskiej w Warszawie i teraz mam nadzieję, że to będziemy realizowali - powiedział Gliński.

Zamiast fontanny

Stwierdził, że monument będzie przypominał kształt Łuku Triumfalnego znajdującego się w pobliżu Pól Elizejskich w Paryżu. - Taki łuk w odpowiednich proporcjach możemy postawić. Jest takie miejsce na placu Na Rozdrożu, gdzie jest fontanna. I w tym miejscu można postawić odpowiednio wysoką budowlę typu łuk, żeby ona na ten "Wschód" patrzyła - ocenił minister kultury. Dodał, że na łuku będzie można opisać wszystkie ważne wydarzenia dotyczące wojny polsko-bolszewickiej, a także jej polskich bohaterów. - To jest godne miejsce dla uczczenia Bitwy Warszawskiej. Mam nadzieję, że dojdzie do realizacji - dodał Gliński.

Warto przypomnieć, że w bliskim sąsiedztwie tego miejsca - u zbiegi Alej Ujazdowskich i Agrykoli - ma niebawem stanąć pomnik Wojciech Korfantego.Wizyta wicepremiera Glińskiego w Mińsku Mazowieckim to element ogłoszonego na sobotniej konwencji Zjednoczonej Prawicy i PiS przez prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego, objazdu po kraju czołowych polityków obozu rządzącego, który ma potrwać do lipca. Politycy PiS mają przedstawiać Polakom dotychczasowe dokonania PiS i mówić o planach na kolejne miesiące.

Pomysł Pietrzaka

Pomysł budowy pomnika powstał ponad trzy lata temu. Z inicjatywą wyszło Towarzystwo Patriotyczne, na czele z prawicowym satyrykiem Janem Pietrzakiem. Monument miał stanąć w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Pomysłodawcy twierdzili, że najlepszą formą upamiętnienia byłby łuk triumfalny. Jedną z rozpatrywanych lokalizacji była Marszałkowska - między Ogrodem Saskim a placem Żelaznej Bramy, czyli na osi saskiej.

W ratuszu odbyło się nawet kilka spotkań z władzami miasta. Rozmowy prowadził ówczesny wiceprezydent Jacek Wojciechowicz. Wraz z jego odejściem z ratusza, temat jednak ucichł, aż do listopadowej sesji rady miasta, na której zgłoszono i przegłosowano projekt stanowiska w tej sprawie.

Hanna Gronkiewicz-Waltz o łuku triumfalnym w WarszawieMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

PAP/ran/mś