Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Pomnik Berlinga "zniesiony społecznie"

Warszawa

Obalony pomnik BerlingaTVN24
wideo 2/3

Runął pomnik generała Berlinga przy Trasie Łazienkowskiej. Na miejsce przyjechała policja. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Niezidentyfikowani na razie sprawcy obalili pomnik generała Berlinga przy węźle Trasy Łazienkowskiej z Wałem Miedzeszyńskim. Na zdjęciu, które dostaliśmy od Reporterki24 Anny, widać zwalony pomnik i patrol policji.

- Około 19 dostaliśmy zgłoszenie o dewastacji pomnika. Na miejscu policjanci potwierdzili, że jest przewrócony i uszkodzony. Będziemy wyjaśniać okoliczności - powiedziała Magdalena Bieniak z KSP.

I dodała, że nikogo póki co nie zatrzymano.

Tymczasem na Twitterze obaleniem pomnika chwali się działacz KPN Adam Słomka. Nie wiadomo, czy brał udział w samym jego przewróceniu, ale widać jak z grupą ludzi pozuje przy rzeźbie. Wpis pojawił się także około godziny 19.

"Totalitarny monument zdrajcy Zygmunta Berlinga w #Warszawa zniesiony społecznie przez antykomunistów" - pisze były poseł.

Miał trafić do muzeum

Pomnik dowódcy 1. Armii Wojska Polskiego generała Zygmunta Berlinga został odsłonięty przy ślimaku łączącym Wał Miedzeszyński i Trasę Łazienkowską w 1985 roku.

Postać Berlinga jest przedmiotem sporów. Jego przeciwnicy podkreślają, że podczas współpracy z NKWD opowiadał się za przyszłą Polską jako republiką sowiecką i zarządzał wyroki śmierci na dezerterów i żołnierzy podziemia niepodległościowego. Zdaniem zwolenników, Berling zdołał uratować wielu rodaków z sowieckich łagrów.

Po roku 1989 jego pomnik kilkakrotnie był oblewany czerwoną farbą. Pisaliśmy o tym między innymi w sierpniu 2017 roku.

W maju tego roku zapowiedziano , że monument zostanie usunięty do końca roku. Miał trafić do Muzeum Historii Polski. Decyzję podjęto na podstawie ustawy dekomunizacyjnej.

- Decyzja wojewody jest jednoznaczna, musimy przenieść, tylko szukamy środków na wykonanie całego przedsięwzięcia - powiedział wtedy rzecznik dzielnicy Andrzej Opala.

Dodał, że mimo względnie niskiego kosztu przenosin, szacowanego na 50 tysięcy złotych, dzielnica najpierw musi się skupić na priorytetowych wydatkach, m.in. na budowie zespołu szkolno-przedszkolnego na Gocławiu.

Opala powiedział, że propozycja samorządowców zakłada, iż na miejscu pomnika powstanie skwer.

#Polska Totalitarny monument zdrajcy Zygmunta Berlinga w #Warszawa zniesiony społecznie przez antykomunistów z #Niezłomni! #dekomunizacja @TVP3Warszawa @AdamNieznaj_2 @niezaleznapl @wPolityce_pl @trzaskowski_ @Cenckiewicz @GadowskiWitold @ewa_stankiewicz @wybranowski @tvn24 pic.twitter.com/cjvd2Lnoy8— Adam Słomka (@Slomka_KPN) 4 sierpnia 2019

r