Najnowsze

Pomidory, brukselka, fasolka i jarmuż. Warzywna rabata w centrum miasta

Najnowsze

[object Object]
Wiceprezydent posadził warzywa na placu Na RozdrożuMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Pomidory, brukselka, fasola, jarmuż i inne warzywa zasadzono i zasiano w czwartek w centrum Warszawy, w nowym Miejskim Ogrodzie Warzywnym. - Robimy to w celach edukacyjnych. Chcemy pokazać, że w mieście też można hodować warzywa - powiedział wiceprezydent Michał Olszewski. Tych z placu Na Rozdrożu nie będzie można jednak zjeść.

- Pomysł zbudowania warzywniaka powstał rok temu. Mieliśmy w głowie idee, żeby pokazać warszawiakom, jak warzywa lądujące na ich talerzach rosną w ziemi - powiedział na konferencji połączonej ze wspólnym sianiem roślin Olszewski.

12 rabat, 150 metrów kwadratowych

W efekcie w ogrodzonych płotkami z wikliny 12 rabatach o powierzchni ponad 150 metrów kwadratowych, ogrodnicy z Zarządu Zieleni zasadzili warzywa i zioła. Wśród nich znalazły się m.in. brukselka, fasola, jarmuż, koper, lubczyk, majeranek, pomidory, rumianek, słoneczniki i tymianek.

- W tym miejscu wcześniej też rosły kwiaty, ale my uważamy, że warzywa są równie wdzięcznymi roślinami do prezentacji - nadmienił wiceprezydent. - Choć, żeby było jasne, kwiaty też się tutaj znajdą - dodał. W podobny sposób nowy projekt opisywał Marek Piwowarki, szef Zarządu Zieleni. - Chcemy w ten sposób przyciągnąć uwagę warszawiaków i turystów. Dzięki temu uatrakcyjniliśmy tę przestrzeń, ale także w nieoczywisty sposób przypomnieliśmy o naszych ogrodach społecznościowych. Przypominamy również, jak wyglądają w pełnej krasie rośliny, które każdego dnia goszczą na naszych stołach - powiedział.

Warzywa nie do jedzenia

Olszewski na czwartkowej konferencji przyznał, że warzywa posadzone na placu Na Rozdrożu "raczej nie będą polecane do konsumpcji" ze względu na bliskość ruchliwej Trasy Łazienkowskiej. Dlaczego więc zdecydowano się właśnie na takie miejsce? - To jest projekt edukacyjny i demonstracyjny, który ma pokazać, że można sadzić warzywa w mieście - powiedział wiceprezydent.

Stołeczni urzędnicy przypomnieli też, że w Warszawie coraz większą popularnością cieszą się ogrody społecznościowe. Obecnie działa ich blisko 20. Tworzą je nieformalne grupy, ale także stowarzyszenia i instytucje. Są ozdobne, rekreacyjne czy właśnie warzywno-owocowe. "Działa też Latająca Szkoła Ogrodników Miejskich, czyli cykl nieodpłatnych warsztatów i konsultacji przeznaczonych dla osób prowadzących ogrody społecznościowe. W ramach Latającej Szkoły Ogrodników Miejskich prowadzone są zajęcia i warsztaty np. o metodach nawożenia gleby, przygotowaniu ogrodu na zimę, o produkcji przetworów, czy też o założeniu pasieki" - podkreślają urzędnicy i zachęcają mieszkańców do współpracy.

kw/b

Pozostałe wiadomości