Pomalują średnicowy na czerwono? Na pewno nie tym razem

Warszawa

| Fakty TVNfot. www.czerwonymost.pl

Wraz z pracami remontowymi na moście średnicowym wraca pomysł pomalowania przeprawy na czerwono. Kolejarze zapewniają, że o pomyśle pamiętają, ale rozwiewają nadzieje: przy okazji trwającego remontu most na pewno nie zmieni koloru.

Remont torów dalekobieżnych linii średnicowej ruszył w nocy z soboty na niedzielę. Gdy zapowiadaliśmy prace, internauci zaczęli się dopytywać o pomysł, który był "na tapecie" przed kilku laty.

- A czy pomalują go na czerwono? - zapytał na forum tvnwarszawa.pl internauta Belveder.

Chodzi o propozycję Marcina Grabowskiego. Chciał on pomalować most na czerwony kolor. Jak już pisaliśmy, kolejarze byli najpierw na "tak", a później na "nie". W między czasie zdążyła na moście zawisnąć kolorowa płachta, a w czasie Euro 2012 reklama sponsorów imprezy.

Ratusz zapowiadał nawet, że płachta to wstęp do malowania mostu. Miało się to stać najwcześniej w 2014 roku, w ramach modernizacji linii średnicowej. Co teraz dzieje się z tym pomysłem?

Nie tym razem

- Pamiętamy o tym. Ta sprawa jest otwarta – zapewnia Maciej Dutkiewicz, rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych. Ale zaraz zastrzega, że na pewno nie przy okazji tego remontu. Do malowania mogłoby dojść w ramach kompleksowej modernizacji linii średnicowej pomiędzy Dworcem Zachodnim a Wschodnim.

Kiedy? - Chcielibyśmy tego dokonać w ramach perspektywy unijnej do 2020 roku. Roboty zależeć będą od pozyskanych środków - zaznacza Dutkiewicz. - To byłyby bardzo poważne prace, obejmujące między innymi perony, system sterowania ruchem czy tory, które nie przeszły remontu w tamtym roku i które nie są remontowane teraz. Takie prace to koszt rzędu kilkuset milionów złotych, o ile nie więcej – dodaje.

Pierwszy dzień roboczy ze zmianami na kolei
TVN24

ran/roody