Polsko-rosyjski gang przemytników ludzi rozbity. Przerzucono setki cudzoziemców

Warszawa

Nadwiślański Oddział Straży GranicznejPolsko-rosyjska grupa podejrzana o przerzut cudzoziemców

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali sześciu członków polsko-rosyjskiej grupy przestępczej, podejrzanych o organizowanie przerzutu cudzoziemców pochodzących z Zakaukazia przez Polskę do Europy Zachodniej - poinformowała w czwartek Straż Graniczna.

Do zatrzymań - dwóch Rosjan i czterech Polaków - doszło na terenie czterech województw: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz zachodniopomorskiego, gdzie przeszukano między innymi kilka mieszkań i pomieszczeń gospodarczych.

Działali od kilkunastu miesięcy

Jak powiedziała rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej Dagmara Bielec-Janas, mężczyźni werbowali na terenie Rosji i Białorusi cudzoziemców pochodzących z regionu Zakaukazia, a następnie organizowali im przerzut przez granicę do Polski i dalej do Europy Zachodniej.

Z ustaleń Straży Granicznej wynika, że zwerbowani w Rosji i na Białorusi cudzoziemcy pojawiali się na przejściach granicznych gdzie zgłaszali wolę ubiegania się o status uchodźcy. Następnie - zgodnie z procedurą - kierowani byli do otwartych ośrodków dla cudzoziemców na terenie Polski.

- Jednak nigdy tam nie docierali, gdyż po drodze w umówionym miejscu czekał na nich jeden z organizatorów wraz z transportem, aby przerzucić ich na zachód, głównie do Niemiec, Austrii, Francji, Belgii, Holandii czy Wielkiej Brytanii - powiedziała Bielec-Janas.

- Grupa działała co najmniej od kilkunastu miesięcy, czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu. Szacuje się, że działając w ten sposób mogła przerzucić na Zachód setki cudzoziemców - dodała.

Areszt dla zatrzymanych

Jak poinformowała Bielec-Janas, funkcjonariusze zabezpieczyli dokumenty świadczące o przestępczej działalności grupy oraz pieniądze w różnych walutach, prawdopodobnie pochodzące z nielegalnych transakcji.

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, nadzorującej tą sprawę, zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnej migracji. Grozi za to do lat 12 więzienia.

Decyzją sądu pięciu zatrzymanych zostało aresztowanych.

Czytaj też na tvn24.pl

mart / Źródło: PAP