Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Polska Walcząca na baseballach. "Wzór jak każdy inny"

Warszawa

tvn"Patriotyczne" kije baseballowe

Znak Polski Walczącej i postać małego powstańca jako ozdoby na… kijach baseballowych. – To są nasze relikwie – oburzają się powstańcy, ale właściciele firmy niewiele sobie z tego robią. W wykorzystaniu znaków patriotycznych nie widzą nic złego. Materiał Macieja Knapika z "Faktów" TVN.

- Oni powinni to wiedzieć, Ci którzy to robią, że my stanowczo się na to nie zgadzamy. Domyślam, że zarabiają na tym pieniądze, ale niech zarabiają na czym innym – mówi Halina Jędrzejewska ze Związku Powstańców Warszawskich. – Te kije służą też bandziorom, niektórym kibolom do walki – dodaje Andrzej Wiczyński, uczestnik Powstania Warszawskiego.

"Wzór jak każdy inny"

Ale skoro jest klientela to jest i towar. Na rynku pojawiły się kije baseballowe z emblematami Polski Walczącej czy wizerunkiem małego powstańca. Sami uczestnicy zrywu z 1944 roku takiej formie upamiętnienia stanowczo się przeciwstawiają.

Jednak pracownicy sklepu we wzbudzających kontrowersje kijach nie widzą nic złego.

- Co do powstańców, nie wiem co tutaj się wypowiedzieć tak naprawdę, dla nas to jest wzór jak każdy inny – mówi pracownik sklepu, a sama firma wydała specjalne oświadczenie w którym twierdzi, że nie nawołuje do agresji, nie bierze odpowiedzialności za wzory, a z całej dyskusji ma ubaw:

"Nie bierzemy odpowiedzialnosci za to,ze ktos kijem baseballowym chce na przyklad lowic ryby zamiast go uzywac do gry w baseball. Nie ponosimy odpowiedzialnosci za wzory, ktore nam przysylaja klienci. Nakladamy wzor klienta i pokazujemy nasza prace. Nie nawolujemy do agresji, a ten co sobie tak mysli to...niech sobie mysli - ma do tego prawo,a my mamy ubaw z komentarzy z krytyka, ktora nie jest konstruktywna" – napisali na Facebooku (pisownia oryginalna).

Na nadużywanie symboliki patriotycznej w krytyczny sposób patrzą również wojskowi. Ci z okazji rocznicy wybuchu Powstania wzięli udział w akcji "Upamiętniaj dobrze". Ich film ma przekonywać, by nie wykorzystywać patriotycznych symboli do ulicznych burd i zwykłej agresji.

Znak chroniony, ale...

Ale sprawa jest trudna. Znak Polski Walczącej jest co prawda chroniony, ale karane jest wyłącznie znieważanie go, nadużywanie to sprawa względna, realnie - dopiero użycie go w bójce jest karane. - Jest to wówczas traktowane jako przestępstwo, za co grozi kara pozbawianie wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat – mówi Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji.

Maciej Knapik

MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU "FAKTÓW" TVN