Najnowsze

Polska Fundacja Narodowa daje zarobić radnemu

Najnowsze

Cezary Jurkiewicz jest szefem Polskiej Fundacji Narodowej
TVN24Cezary Jurkiewicz jest szefem Polskiej Fundacji Narodowej

Ponad 282 tysiące złotych - tyle w zeszłym roku zarobił Cezary Jurkiewicz, prezes Polskiej Fundacji Narodowej i przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Warszawy. To daje średnio ponad 23 tysiące złotych miesięcznie. Do tego należy doliczyć 23,5 tysiąca złotych diety radnego.

Oświadczenie majątkowe prezesa Polskiej Fundacji Narodowej Cezarego Jurkiewicza opublikował stołeczny ratusz. Radni mają obowiązek składania oświadczeń co roku, do 30 kwietnia.

Jakie zarobki?

Z dokumentu wynika, że w zeszłym roku zarobił on 282,6 tysiące złotych, co daje średnio 23,5 tysiąca złotych miesięcznie. Nie jest to jednak pensja uzyskana tylko w Polskiej Fundacji Narodowej.

 Jurkiewicz wyjaśnił bowiem na Twitterze, że "zarobki objęte deklaracją majątkową obejmują dochód z tytułu stosunku pracy w PFN od 4 kwietnia 2017 roku oraz z innego źródła".

"Zarobki w PFN są zgodne z uchwałą Rady Fundacji, zatem suma dochodu nie obejmuje żadnych premii, ani dodatków z Fundacji" - napisał Jurkiewicz.

CZYTAJ TAKŻE NA TVN24BIS.PL

To nie jedyny dochód, który w zeszłym roku zasilał konto Jurkiewicza. Do wspomnianych ponad 282 tysięcy złotych wykazanych w PIT-37 należy bowiem dodać kwotę 23,5 tys. złotych diety radnego (opodatkowana nieco inaczej niż zwykłe dochody z pracy). Łącznie daje to ponad 306 tysięcy złotych dochodu w 2017 roku.

Sz.P. Redaktorze, zarobki objęte deklaracją majątkową obejmują dochód z tytułu stosunku pracy w PFN od 4.04.2017, oraz z innego źródła. Zarobki w PFN są zgodne z uchwałą Rady Fundacji, zatem suma dochodu nie obejmuje żadnych premii, ani dodatków z Fundacji. Serdecznie pozdrawiam— Cezary Jurkiewicz (@c_jurkiewicz) 9 maja 2018

Z oświadczenia majątkowego wynika również, że Jurkiewicz posiada we wspólnocie małżeńskiej dom o powierzchni 200 metrów kwadratowych, którego wartość ocenił na dwa miliony złotych. Wspólnie z małżonką jest też właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 3,9 hektara i wartości 150 tys. złotych.

Jurkiewicz wśród zobowiązań finansowych (pożyczek, kredytów) wymienił linię debetową na wspólnym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym we wspólnocie małżeńskiej w wysokości 30,5 tys. złotych.

Zobacz całe oświadczenie majątkowe Cezarego Jurkiewicza za rok 2017.

Kontrowersje

Polska Fundacja Narodowa istnieje od 2016 roku i została utworzona przez 17 spółek Skarbu Państwa. Od tego czasu państwowe spółki przelały na jej konta co najmniej 200 milionów złotych. Dotychczas najgłośniejszym projektem wykonanym za te pieniądze była zawierająca nieprawdziwe informacje kampania "Sprawiedliwe Sądy".

Polska Fundacja Narodowa stoi też za akcją "Polska 100", w ramach której przez ponad dwa lata - żeglując po morzach całego świata - sterowany przez Mateusza Kusznierewicza jacht w biało-czerwonych barwach miał świętować 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Według "Gazety Wyborczej" koszt rejsu, bez zakupu jachtu, miał wynosić 11,3 miliona złotych.

W poniedziałek Polska Fundacja Narodowa poinformowała, że zakończyła współpracę przy projekcie "Polska 100" z Mateuszem Kusznierewiczem. Jako powód podała utratę zaufania.

Jak zarabiają pozostali?

Jak podliczyło Radio Zet, poza Cezarym Jurkiewiczem, do najlepiej zarabiających radnych należy m.in. Dariusz Figura (PiS). W ubiegłym roku zarobił 350 tysięcy w spółkach, w tym między innymi zasiadając w radzie nadzorczej Lotosu.

Wysokie zarobki ujawnił też Filip Frąckowiak (PiS), który sprawuje funkcje zastępcy dyrektora TV Polonia - to około 280 tysięcy złotych, a także Mariusz Frankowski z Platformy Obywatelskiej. Ten ostatni jest m.in. członkiem zarządu Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Wpisał do oświadczenia ponad 260 tysięcy.

Według radia, prawie 170 tysięcy brutto zarobił w ubiegłym roku kierowca prezesa PIS Jacek Cieślikowski.

msz/dap/kw/b

Pozostałe wiadomości