Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

"Polska dla wszystkich, nie tylko dla bogatych"

Warszawa

Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plMarsz Sprawiedliwości Społecznej dotarł pod KPRM

"Polska dla wszystkich, nie tylko dla bogatych" - pod takim hasłem manifestował w niedzielę w Warszawie Ruch Sprawiedliwości Społecznej, założony przez Piotra Ikonowicza.

Marsz Sprawiedliwości Społecznej rozpoczął się przy rondzie de Gaulle'a. Manifestujący przeszli Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi, aż pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Zaproszenie do udziału w manifestacji otrzymali przede wszystkim lokatorzy reprywatyzowanych w Warszawie domów.

- Jednym z głównych tematów marszu jest ochrona przed dziką reprywatyzacją - powiedział PAP Mirosław Doliński z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

Chcą lepszych praw dla lokatorów

Podczas marszu rozpoczęto zbieranie podpisów pod projektem uchwały Rady Warszawy o prawach lokatorów zamieszkujących w lokalach, które są zwracane przez ratusz zwracanych właścicielom lub ich następcom prawnym.

- W wyniku zwrotu budynków, dziesiątki tysięcy lokatorów w Warszawie stają się ludźmi ubogimi. Przygotowaliśmy projekt uchwały, który z chwilą zwrotu kamienicy tak zwanemu "właścicielowi", daje prawo lokatorom do ubiegania się o mieszkanie komunalne lub socjalne – powiedział PAP Piotr Ikonowicz. - Do czasu, kiedy miasto takie mieszkania zapewni, mieszkańcy powinni płacić dotychczasowy czynsz – dodał.

Ruch Sprawiedliwości Społecznej powstał w 2014 roku. W swoim programie zakłada m.in. walkę o prawo do minimalnego dochodu gwarantowanego na poziomie 922 złotych miesięcznie dla każdego obywatela, prawo do godnego mieszkania i zakaz eksmisji na bruk. Oprócz tego RSS apeluje o wprowadzenie państwowego programu budowy mieszkań komunalnych.

W niedzielę osobną manifestację w Warszawie zorganizowały też m.in. OPZZ, SLD, ZNP.

PAP/ kw