"Polska dla wszystkich, nie tylko dla bogatych"

Warszawa

Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plMarsz Sprawiedliwości Społecznej dotarł pod KPRM

"Polska dla wszystkich, nie tylko dla bogatych" - pod takim hasłem manifestował w niedzielę w Warszawie Ruch Sprawiedliwości Społecznej, założony przez Piotra Ikonowicza.

Marsz Sprawiedliwości Społecznej rozpoczął się przy rondzie de Gaulle'a. Manifestujący przeszli Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi, aż pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Zaproszenie do udziału w manifestacji otrzymali przede wszystkim lokatorzy reprywatyzowanych w Warszawie domów.

- Jednym z głównych tematów marszu jest ochrona przed dziką reprywatyzacją - powiedział PAP Mirosław Doliński z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

Chcą lepszych praw dla lokatorów

Podczas marszu rozpoczęto zbieranie podpisów pod projektem uchwały Rady Warszawy o prawach lokatorów zamieszkujących w lokalach, które są zwracane przez ratusz zwracanych właścicielom lub ich następcom prawnym.

- W wyniku zwrotu budynków, dziesiątki tysięcy lokatorów w Warszawie stają się ludźmi ubogimi. Przygotowaliśmy projekt uchwały, który z chwilą zwrotu kamienicy tak zwanemu "właścicielowi", daje prawo lokatorom do ubiegania się o mieszkanie komunalne lub socjalne – powiedział PAP Piotr Ikonowicz. - Do czasu, kiedy miasto takie mieszkania zapewni, mieszkańcy powinni płacić dotychczasowy czynsz – dodał.

Ruch Sprawiedliwości Społecznej powstał w 2014 roku. W swoim programie zakłada m.in. walkę o prawo do minimalnego dochodu gwarantowanego na poziomie 922 złotych miesięcznie dla każdego obywatela, prawo do godnego mieszkania i zakaz eksmisji na bruk. Oprócz tego RSS apeluje o wprowadzenie państwowego programu budowy mieszkań komunalnych.

W niedzielę osobną manifestację w Warszawie zorganizowały też m.in. OPZZ, SLD, ZNP.

PAP/ kw