Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Północny za Skłodowską? Radny zbiera podpisy

  TVN Warszawa

  fot

  Zwolennicy Mostu Północnego nie dają za wygraną. Miejscy radni nadali wprawdzie przeprawie imię Marii Skłodowskiej-Curie, ale już pojawiła się propozycja zmiany. Radny Białołęki Wojciech Tumasz liczy tym razem na pomoc co najmniej 15 tysięcy warszawiaków.

  - Czy uda się zmienić nazwę? Nie wiem, ale spróbować trzeba - mówi radny w rozmowie z tvnwarszawa.pl. Wojciech Tumasz nie może pogodzić się z nową, oficjalną nazwą, więc postanowił poszukać sposobu na jej zmianę.

  Istotny sygnał

  W ubiegłym tygodniu radni miasta powiedzieli "tak" dla nazwy Most Marii-Skłodowskiej-Curie. Zdecydowali o tym wbrew opinii mieszkańców, którzy o propozycji wypowiedzieli się negatywnie w konsultacjach przeprowadzonych przez stołeczny ratusz.

  - Wtedy były głosy, że to zwykła ankieta internetowa. Jeżeli udałoby się zebrać 15 tysięcy podpisów mieszkańców niezbędnych do wprowadzenia uchwały pod obrady rady miasta, to byłby istotny sygnał dla radnych - przekonuje Tumasz. I przypomina, że nazwa "Północny" jest prosta, krótka, mieszkańcy się do niej przyzwyczaili. - I doskonale oddaje lokalizację tego mostu - zaznacza.

  Mimo, że wymagana liczba podpisów jest ogromna, to radny liczy m.in. na internautów. - Sądząc chociażby po głosach internautów tvnwarszawa.pl, myślę, że taka szansa jest - zaznacza Tumasz. Przypomnijmy: w naszej sondzie blisko 9 tysięcy powiedziało: "ma być Północny i już".

  Czekając na podpisy

  Tumasz przygotował społeczny projekt uchwały zmieniającej nazwę mostu z Marii Skłodowskiej-Curie na Północny. Aby stanął na Radzie Warszawy, musi się pod nim podpisać co najmniej 15 tysięcy osób. Do uchwały radny dołączył też kartę z miejscem na podpisy.

  - Trzeba wpisać własne dane, można też namawiać znajomych - tłumaczy radny. - Później wypełnione karty wystarczy przesłać do referatu obsługi rady dzielnicy Białołęka na moje nazwisko - dodaje.

  TU ZNAJDZIESZ PROJEKT UCHWAŁY ZMIENIAJĄCEJ NAZWĘ MOSTU

  W zamian za most, radny proponuje nazwanie imienim Marii Skłodowskiej-Curie części trasy Północnego, po bielańskiej lub białołęckiej stronie.

  ran/roody