Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Północny pozostanie Północnym?

Warszawa

fot. mostpolnocnywarszawa.pl

Do piątkowego poranka przedłużono głosowanie w konsultacjach on-line, dotyczących nazwy mostu Północnego - poinformował Ratusz. Do wyboru trzy opcje: most im. Marii Skłodowskiej-Curie, most Północny i "żadne z powyższych". Można chyba jednak zaryzykować stwierdzenie, że konkurs na nazwę został już dawno rozstrzygnięty i kolejna sonda nic tu nie zmieni. Odpowiedź padła na długo, zanim pojawiło się pytanie.

Ratusz zachęca: "Nazwij nowy most!" Głosować można jeszcze w środę i w czwartek, a także w piątek do godziny 8.00 rano na stronach urzędu miasta.

Pretekst do konsultacji jest. Radni dzielnicy Białołęka i radni dzielnicy Bielany dostali do zaopiniowania projekt uchwały, nadającej mostowi imię Marii Skłodowskiej-Curie.To pomysł PO. Zanim podejmą decyzję, zapytali internautów.

Jana Pawła II czy Paderewskiego?

Wydaje się jednak, że choć most Północny nie został nawet oddany do użytku, to warszawiacy zdążyli się już przyzwyczaić do nazwy, pod którą funkcjonuje w mediach co najmniej od dekady. Inną zaakceptować może być im trudno, czemu już wielokrotnie dawali wyraz. Okazji do tego mieli dużo.

Już w 2009 roku prezydent Warszawy proponowała, żeby nadać mu imię papieża Jana Pawła II. To wywołało gorącą dyskusję wśród radnych i samych warszawiaków. Mieszkańcy stolicy pytani w grudniu 2009 roku w sondażu zleconym przez TVN Warszawa mówili jasno: to most Północny i tyle!

W badaniu przeprowadzonym przez GFK Polonia spytaliśmy, jak powinien nazywać się nowy warszawski most. Ponad połowa (54 proc.) respondentów uznała, że nazwa "most Północny" przylgnęła do tej przeprawy tak mocno, że nie ma sensu nadawać jej innego imienia.

Później padła też propozycja nadania przeprawie imienia Ignacego Paderewskiego. Nie przeszła jednak nawet pierwszego etapu weryfikacji. Ekspertom z Zespołu Miejskiego Nazewnictwa nie przypadła do gustu.

Większość internautów przy każdej okazji lobbuje za pozostawieniem "roboczej" nazwy - niezależnie od tego, czy dyskusja toczy się na naszym forum, na Facebooku, czy w jakimkolwiek innym medium. W ostatniej sondzie tvnwarszawa.pl, w której oddano ponad 9 tys. głosów, Północny też deklasuje rywali z 69 proc. głosów.

Urzędnicy, którym zdarzało się zaskakiwać mieszkańców różnymi rozwiązaniami - choćby kolorem samego mostu Północnego - konsultują akurat to, co zostało już chyba skonsultowane.

mz