Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Północny jednak im. Skłodowskiej-Curie?

Warszawa

fot. mostpolnocny.warszawa.pl

Zapytali warszawiaków, czy chcą mostu imienia Marii Skłodowskiej-Curie i dostali jednoznaczną odpowiedź odmowną. Konsultacje społeczne nie przekonały jednak stołecznych radnych i nie rezygnują z pomysłu, by nazwać most imieniem noblistki.

Wydawało się, że konsultacje w sprawie nazwy mostu nie pozostawiły żadnych wątpliwości. 80 procent z ponad 7000 osób, które wzięły w nich udział uznało, że nowa przeprawa przez Wisłę powinna się nazywać po prostu - most Północny. Tylko 15 procent głosujących opowiedziało się za nazwą most im. Skłodowskiej-Curie.

Radni nie rezygnują

Wynik konsultacji był łatwy do przewidzenia, bo warszawiacy są w tej sprawie wyjątkowo konsekwentni. We wszystkich kolejnych sondach i na forach internetowych zawsze domagali się pozostania przy nazwie "Północny".

Radni nie chcą jednak tracić okazji, by kosztowną inwestycją uhonorować wybitną warszawiankę. Dlatego zamierzają zaproponować rozwiązanie kompromisowe, którego ratusz nie uwzględnił w konsultacjach: - Na środowej podkomisji ds. nazewnictwa ulic będziemy omawiali pomysł nadania przeprawie łączącej Bielany z Białołęką nazwy Most Północny imienia Marii Skłodowskiej-Curie - mówi tvnwarszawa.pl Anna Nehrebecka, radna PO.

- Sprawa była stawiana tak: albo ta nazwa, albo ta. Chodzi o połączenie obu propozycji - wyjaśnia.

Zdecyduje rada miasta

Jak będzie wyglądała teraz dalsza procedura nazywania mostu? - Pomysł połączonych nazw powinien wrócić do dzielnic - mówi przewodnicząca podkomisji. Ostateczną decyzję podejmuje Rada Warszawy.

Podkomisja ds. nazewnictwa będzie obradować w środę w Pałacu Kultury i Nauki (XX piętro, s. 2023). Początek o godz. 14.30.

ran