Północny czy Paderewskiego? Jak nazwać most

Warszawa

| Fakty TVNfot. TVN Warszawa

Most Północny nazwać imieniem Ignacego Paderewskiego, a dojazdy do niego od nazwisk Roberta Schumana i Ignacego Mościckiego. To oficjalne propozycje, którymi w środę zajmowali się miejscy radni.

Gdy na budowie przeprawy robotnicy podciągają i montują kolejne przęsła łączące brzegi Bielan i Białołeki, samorządowcy i eksperci zastanawiają się nad tym, jak nazwać Most Północny.

"Nie" dla pianisty

Imienia Jana Pawła II, Marka Edelmana, a może Warsa i Sawy - takie propozycje już padały. Swój pomysł zgłosił też zarząd Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego, zaproponował swojego patrona.

Ekspertom z Zespołu Miejskiego Nazewnictwa nazwa mostu od imienia sławnego pianisty nie przypadła do gustu. "Zgodnie z przyjętymi zasadami nie powinno się powielać upamiętnień przy nadawaniu patronów powstającym obiektom. Należy pamiętać o istnieniu dwóch dużych ulic Ignacego Jana Paderewskiego w Dzielnicy Rembertów i w przyłączonej do Warszawy w 2002 r. Wesołej" - napisali w uzasadnieniu.

Niech zostanie Północny

Ale, żeby nie zostać z pustymi rękoma wyszli też z własnymi pomysłami. Obdarowali nimi dojazdy do budowanej przeprawy. Od strony Bielan miałby nosić imię ojca zjednoczonej Europy - Roberta Schumana. A na Białołęce prezydenta Polski okresu międzywojnia - Ignacego Mościckiego. "Zespół wnioskuje też o nadanie oficjalnej nazwy Most Północny powstającej przeprawie przez Wisłę" – zaznaczyli w sprawozdaniu eksperci.

Do tego ostatnieo zdania przychylają się także radni miejskiej podkomisji ds. nazewnictwa. – Nazwa Most Północny jest już ugruntowana w świadomości warszawiaków – zaznacza Dariusz Dolczewski, radny Warszawy.

To nie nowy pomysł

Dyskusja nad nazwą mostu Północnego nie jest nowa. Już w 2009 roku prezydent Warszawy proponowała, żeby nodać mu imię papieża Jana Pawła II. To wywołało gorącą dyskusje wśród radnych i samych warszawiaków. Mieszkańcy stolicy pytani w grudniu 2009 roku w sondażu zleconym przez TVN Warszawa mówili jasno: to most Północny i tyle!

W badaniu przeprowadzonym przez GFK Polonia spytaliśmy, jak powinien nazywać się nowy warszawski most. Ponad połowa (54 proc.) warszawiaków uznała, że nazwa "most Północny" przylgnęła do tej przeprawy tak mocno, że nie ma sensu nadawać jej innego imienia.

Ostateczną deczyję w sprawie nazwy mostu Północnego podejmą radni Warszawy.

ran/par