Polityka bez polityków, czyli co mogą niezależni?

Warszawa

| Grzegorz Rogiński/REPORTERfot. Miasto 2.0

Wystartowali w wyborach, weszli do rad dzielnic, mają wpływ. Czy to już przełom w rządzeniu miastem, czy dopiero początek zmian? TVN Warszawa zaprasza na debatę "Niezależni w polityce".

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, o godzinie 18:30 w kawiarni Ogrody przy ulicy Mariensztat 21a. Wezmą w nim udział radna Ingeborga Janikowska-Lipszyc ze stowarzyszenia Ochocianie-Sąsiedzi, Tomasz Andryszczyk, rzecznik Hanny Gronkiewicz Waltz, Paulina Capała ze Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych "ę" oraz Grzegorz Lewandowski, właściciel kawiarni Chłodna 25, członek Komisja Dialogu Społecznego ds. Kultury.

Uczmy się od Poznania

Wspólnie zastanawiać się będą na tym, czy drobne zmiany na warszawskiej scenie politycznej mogą przełamać negatywny obraz polityki i czy zawodowi politycy reprezentujący partie mogą spotkać się z niezależnymi działaczami po tej samej stronie barykady?

Tłem dla tej debaty będzie przykład z Wielkopolski. Niezależny komitet wyborczy My Poznaniacy zdobył w ostatnich wyborach bez mała 10 proc. głosów, ale to nie wystarczyło, by wprowadzić przedstawicieli do rady miasta. Powstało jednak środowisko, które chce działać dalej: walczyć w kolejnych wyborach i starać się o zmiany w ordynacji, które ułatwią start niezależnym komitetom.

- Pytanie, czy ktoś pozwoli im zmienić ordynację wyborczą, nie jest tu paradoksalnie najistotniejsze. Wiadomo, że tu potrzeba będzie cierpliwej nieustępliwości oraz czasu. Pośpiech w pomysłach i postulatach jest natomiast konieczny po to, by w całej tej cierpliwości w ogóle było na co czekać - przekonuje Joanna Kusiak ze stwowarszenia Duopolis, która poprowadzi poniedziałkowe spotkanie.

Rewolucyjny pośpiech, stoicka cierpliwość: miejski aktywizm i opór struktur - zapowiedź spotkania Joanny Kusiak

Czy to właściwa droga? Czego Warszawa może się nauczyć do Poznaniaków? O to pytać będzie można w czasie debaty, która jest drugim spotkaniem z cyklu "Miasto 2.0", organizowanego przez stowarzyszenie Duopolis i Instytut Obywatelski. Pierwsze spotkanie odbyło się tydzień temu w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a dotyczyło relacji między Łodzią i Warszawą. TVN Warszawa jest patronem medialnym cyklu.

roody