Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Polityk PiS o referendum warszawskim: to zagrywka polityczna

TVN Warszawa

TVN24Adam Bielan był gościem "Jeden na Jeden"

- To była zagrywka polityczna PO – tak o referendum w sprawie poszerzenia granic Warszawy mówił senator PiS Adam Bielan. Jak dodał, wojewoda mazowiecki nie musi zgadzać się na wszystkie pomysły Platformy.

Polityk PiS był gościem programu "Jeden na Jeden" na TVN24.

Komentował decyzję wojewody mazowieckiego, który wstrzymał uchwałę Rady Warszawy dotyczącą przeprowadzenia referendum. W opinii Bielana uchwała ta przyjęta została w sposób nagły i jest zagrywką polityczną. - Wojewoda ma prawo przestudiować ten wniosek - powiedział.

- Działa zgodnie z prawem i nie wiem, dlaczego ma zgadzać się na wszystkie pomysły PO - dodał.

Pytany, czy referendum nie będzie, Bielan przyznał, że kiedy pojawi się realny pomysł zmiany ustroju Warszawy, to być może referendum się odbędzie.

Ostateczna decyzja Zdzisława Sipiery jeszcze nie zapadła. Mamy ją poznać najpóźniej 9 marca.

Jednak już w poniedziałek urzędnicy wojewody wysłali do warszawskiego ratusza list, w którym poinformował o wszczęciu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały. Zaapelował też do radnych, aby natychmiast przerwali kampanię informacyjną dotyczącą referendum.

Dlaczego Sipiera może unieważnić uchwałę? Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, wątpliwości budzą dwie kwestie. Po pierwsze to, że wniosek o referendum został zgłoszony przez radnych (a nie mieszkańców). Po drugie – zadanie pytanie mogło być zbyt ogólne.

Projekt PiS

Uchwała rady miasta i pomysł na referendum były odpowiedzią na projekt ustawy autorstwa PiS dotyczący zmian ustroju Warszawy. Proponowali, aby miasto stołeczne przewidujący między innymi, że miasto stało się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 32 okoliczne gminy.

Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Projekt spotkał się z krytyką samorządowców i opozycji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w lutym, że w projekcie dokonane zostaną zmiany. Poseł PiS Jacek Sasin zapowiadał natomiast kolejne spotkania z samorządowcami, dyskusje ekspertów i konsultacje z mieszkańcami gmin, które miałyby współtworzyć metropolię.

W programie "Jeden na jeden" Adam Bielan mówił też o poparciu dla Donalda Tuska w sprawie stanowiska szefa Rady Europejskiej. O tym czytaj więcej na portalu tvn24.pl.

kw/mś