Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Politechnika z nowoczesnymi tunelami. "Możemy badać samoloty, auta"

Warszawa

fot. PAP / film tvnwarszawa.plOtwarcie nowoczesnego laboratorium

Uroczyście otwarto nowe laboratorium aerodynamiki na Politechnice Warszawskiej. - Możemy badać samoloty, profile skrzydeł, samochody oraz budynki - informują inżynierowie.

W czwartek odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Aerodynamiki Turbin Lotniczych i Spalania (LATIS) na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Na jego wyposażenie składają się najnowocześniejsze w Polsce tunele i aparatura pomiarowa. Badane będą przepływy w turbinach lotniczych oraz wokół turbin wiatrowych i prowadzone eksperymenty umożliwiające projektowanie i optymalizację nowych konstrukcji lotniczych.

Zobacz tę i inne historie na naszym Snapchacie
Snapchat tvn24.pl

- Najnowsze laboratorium na Politechnice Warszawskiej będzie spełniało zapotrzebowanie przemysłu i nauki na badania aerodynamiczne - tłumaczy Konrad Gumowski z Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej PW.

"Można badać rowerzystów lub samochód"

Z czterech tuneli do badań aerodynamicznych jeden jest na tyle duży, że można w nim badać rowerzystę lub samochód.

- Możemy badać samoloty, profile skrzydeł, samochody oraz budynki - wyjaśnia Michał Remer z Zakładu Laboratorium Aerodynamiki. Laboratorium powstało w wyniku realizacji projektu kierowanego przez Wojskową Akademię Techniczną i we współpracy z Instytutem Lotnictwa.

Relację z wydarzenia znajdziecie Snapchacie tvn24.pl!

Czytaj także na tvn24.pl

kry/ran