Politechnika Warszawska: pierwiastki wrócą na miejsce

Warszawa

fot. tvnwarszawa.pl

Glin, Cez, Rubid – pierwiastki które zniknęły z tablicy Mendelejewa umieszczonej na elewacji budynku Riwiery wrócą na swoje miejsce. – Musimy skuć część klatki schodowej, bo zamierzamy ją przebudować – mówią władze uczelni. Po remoncie mają zostać odtworzone.

O dewastacji jednego z ciekawszych ocalałych budynków okresu modernizmu pisaliśmy jako pierwsi już w sobotę. Dopiero teraz oficjalnie na ten temat wypowiedziała się przedstawicielka Politechniki Warszawskiej.

Nie spełnia przepisów BHP

- Obecnie budynek w żadnym stopniu nie spełnia wymagań przepisów przeciwpożarowych oraz BHP. Aby to zmienić należy wykonać nową klatkę schodową. Nie można tego zrobić bez rozebrania części ściany od strony ul. Polnej wraz z częścią tzw. "Tablicy Mendelejewa" – tłumaczy Ewa Chybińska, rzeczniczka Politechniki Warszawskiej.

Zegar też odbudują

Władze uczelni zapewniają, że po dobudowie i zakończeniu prac konstrukcyjnych rozebrana część tablicy zostanie odtworzona. – "Tablica Mendelejewa jest wykonana jako wyżłobienia w tynku. Nie można było jej zdemontować a potem założyć. Dlatego ta część elewacji zostanie wykonana na nowo i nie będzie się różnić pozostałej części – zapewnia Chybinska. – Odtworzymy również zegar słoneczny, który znalazł się na południowej ścianie budynku.

mjc/ec