POLIN najlepszym muzeum w Europie

Warszawa

Fakty TVNEuropejski sukces Muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award. To pierwsze takie wyróżnienie dla polskiej placówki w blisko czterdziestoletniej historii konkursu.

Nagroda dla najlepszego europejskiego muzeum trafiła do POLIN jako wyraz uznania za wyjątkową działalność placówki. Wysoko oceniono unikatową atmosferę miejsca, nietypową prezentację wspólnej historii Żydów i Polaków oraz kreatywne podejście do edukacji.

Jurorzy docenili też umiejętność mówienia o trudnych tematach w duchu wzajemnego szacunku i zrozumienia.

Decyzję o nadaniu nagrody placówce podjął sąd konkursowy. Jak wspomina dyrektor muzeum, jego członkowie kilka razy przyjeżdżali do muzeum jawnie -rozmawiali z personelem i zwiedzającymi - tajnie.

"Muzeum najwyższej klasy"

- Nagroda ta jest potwierdzeniem, że POLIN to muzeum najwyższej klasy – powiedział dyrektor Dariusz Stola, dyrektor.

- Jurorów, którzy obejrzeli setki muzeów w całej Europie, urzekła przede wszystkim przemyślana wystawa stała poświęcona tysiącletniej historii Żydów w Polsce. Ukazuje ona bogactwo kultury i dramatyczne dzieje – dodał.

Władze muzeum zabiegają o to, aby to miejsce żyło i skupiało się nie tylko na tragicznej historii holocaustu, ale też wspaniałej tysiącletniej historii Żydów w Polsce. Ta ułożona jest epokami. Zaczyna w średniowieczu, a kończy na czasach współczesnych.

W muzeum zobaczymy m.in. XVII-wieczną, ręcznie malowana synagogę czy żydowską ulicę w XX-leciu międzywojennym.

To co wyróżnia to miejsce, to m.in. fakt, że można w nim dotknąć każdego eksponatu. - Interaktywne placówki to fantastyczna rzecz, zwłaszcza dla dzieci – przyznaje jedna ze zwiedzających.

Najlepszy spośród 49 kandydatów

To nie pierwszy sukces tego muzeum. Już w ubiegłym roku uzyskało ono miano jednego z najpopularniejszych muzeum w Polsce. Wtedy też odwiedziło je około 350 tys. ludzi, w tym mnóstwo obcokrajowców.

W tegorocznej edycji, obok Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, o tytuł najlepszej placówki Europy ubiegało się 49 kandydatów z 24 krajów.

Nagroda ma charakter przechodni. Przez najbliższy rok będzie można ją podziwiać w siedzibie Muzeum Historii Żydów Polski.

PAP/kw