Policzyli rowerzystów. Najwięcej na Świętokrzyskim i na Woli

Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.plRowerzyści na bulwarach

Najwięcej rowerzystów w ciągu tygodnia jeździ ul. Kasprzaka, natomiast w weekend - mostem Świętokrzyskim. To wyniki pomiarów, które na zlecenie ratusza przeprowadziło Zielone Mazowsze.

Pomiary zostały przeprowadzone w czerwcu. Aktywiści liczyli rowerzystów we wtorki, środy i czwartki w godz: 7-9 i 16-19 oraz w sobotę od godz. 12 do 17. Na ulicę wyszli w dni, które "nie zniechęcają" do jazdy.

Kierunek jazdy, płeć i strój

Z raportu wynika, że rowerzystów najczęściej spotkamy na skrzyżowaniu Al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Kasprzaka. Jednego dnia, w trakcie prowadzenia pomiarów - łącznie 5 godzin w obu szczytach komunikacyjnych - przejechało tamtędy 3351 miłośników jednośladów.

"Przed rokiem najwyższy wynik uzyskano w tym samym miejscu. Natomiast w 2014 r. najwięcej rowerów odnotowano na skrzyżowaniu Al. Żwirki i Wigury z ul. Banacha, którego w tym roku miało drugi wynik (2755). Tą zmianę można tłumaczyć oddaniem do użytku infrastruktury rowerowej w ciągu ul. Świętokrzyskiej. Tym samym na skrzyżowaniu Al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Kasprzaka krzyżują się dwa duże potoki ruchu rowerowego" - czytamy w raporcie.

Rowerzystów często spotkamy też w okolicy Ronda Jazdy Polskiej (2712 rowerów), na skrzyżowaniu Al. Jana Pawła II z Al. Solidarności (2514 rowerów) oraz na skrzyżowaniu ul. Nowy Świat z ul. Świętokrzyską (2367 rowerów).

"Miejscem, gdzie w sobotę odnotowano największą liczbę rowerów był wjazd na Most Świętokrzyski po lewej stronie Wisły (2783 rowery), gdzie główna trasa rekreacyjna prowadząca przez miasto wzdłuż rzeki łączy się z wygodną przeprawą na drugi brzeg" - twierdzi miasto.

Więcej kobiet

Członkowie stowarzyszenia zwrócili uwagę również na płeć rowerzystów, a nawet na ich strój. W raporcie czytamy 34% osób, które wybrały rower to kobiety. To o prawie jeden procent wyższy wynik niż w 2015 roku.

"Pomiary wykazały, że najwyższy udział kobiet występuje na punktach położonych w terenach silnie zurbanizowanych i na skrzyżowaniach ulic wyposażonych w infrastrukturę rowerową. Największy udział kobiet (41,5%) zanotowano w Al. Niepodległości róg Batorego" - czytamy.

85,1% rowerzystów nosi strój zwykły, a 14,9% sportowy. Ponadto 20,6 % rowerzystów używa kasków. Jeżeli chodzi o rowery, warszawiacy wybierają: miejskie: 31,0%, sportowe: 62,5%, Veturilo: 6,5% (6,3% w dni robocze i 7,7% w soboty).

Jak rowerzyści jeźdżą nocą po mieście?
Jak rowerzyści jeźdżą nocą po mieście?Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

kz/mś

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości