Policzą rowerzystów i... sprawdzą ich płeć

Warszawa

fot. Archiwum TVN Warszawa

To najnowszy pomysł Zielonego Mazowsza. Organizacja postanowiła policzyć warszawskich rowerzystów. Pomiar ma odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzają się ostatnie zmiany rozwiązań rowerowych w Śródmieściu. Pozwoli określić też proporcje płci wśród cyklistów.

- Przetestujemy pasy i kontrpasy rowerowe wprowadzone w ostatnim czasie w Śródmieściu. Chcemy dowiedzieć się, czy i jak są wykorzystywane – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Aleksander Buczyński z Zielonego Mazowsza. Organizacja postanowiła skupić się na centralnej dzielnicy, ponieważ tego typu rozwiązania tutaj są najpopularniejsze.

Czytaj też: Kontrowersyjna ścieżka na torach tramwajowych powstała w okolicy pl. Zbawiciela

Wynik pomiaru ma podpowiedzieć też, czy zmienia się proporcja płci wśród rowerzystów.

Raport w październiku

Badania z udziałem kilkunastu wolontariuszy zostaną przeprowadzone w dniach 19-21 i 26-29 września podczas porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego na kilku śródmiejskich skrzyżowaniach. Poza płcią i kierunkiem jazdy badacze będą dokumentować nietypowe zachowania i ewentualne zagrożenia, z jakimi spotykają się rowerzyści.

Efektem zebranych danych będzie raport. – Opublikujemy go w połowie października na naszej stronie internetowej – zapowiada Buczyński.

Wolontariusze, którzy chcą wziąć udział w badaniu mogą się jeszcze zgłaszać: więcej informacji o tym na stronie ZM.

bako/mz