Policyjne "Archiwum X" znów na tropie. Odkryło zbrodnię, której miało nie być

[object Object]
Do zabójstwa doszło w Płońskuksp
wideo 2/2

Stołeczni policjanci zatrzymali troje podejrzanych o udział w zabójstwie, do którego doszło w Płońsku przed czterema laty. Wcześniej lokalna policja i prokuratura doszły do wniosku, że nie ma dowodów na to, że ktoś przyczynił się do śmierci mężczyzny.

Zwłoki 47-letniego Adama D. zostały wyłowione z rzeki Płonki w Płońsku na Mazowszu 25 marca 2014 roku. Były bez ubrania.

Lokalna policja i prokuratura prowadziły śledztwo w tej sprawie przez osiem miesięcy. W listopadzie 2014 roku zostało ono umorzone "wobec braku dowodów wskazujących na to, że śmierć pokrzywdzonego była wynikiem działania osób trzecich".

Jeszcze kilkanaście dni temu nic nie wskazywało na to, że sprawa śmierci 47-latka znajdzie swój finał w sądzie.

"Dostaliśmy informację"

Wówczas jednak sprawą zajęli się policjanci z "Archiwum X", specjalnego zespołu w wydziale do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw Komendy Stołecznej Policji, którego zadaniem jest badanie niewykrytych do tej pory zbrodni.

Wcześniej stołeczne "Archiwum X" nawet nie wiedziało o tej sprawie, bo Komenda Stołeczna Policji nie zajmuje się terenem Płońska.

- Dostaliśmy informację, że śmierć Adama D. była skutkiem zabójstwa, a nie samobójstwa, jak wcześniej się wydawało - mówi oficer KSP.

Umorzone śledztwo przejęła od płońskiej prokuratury Prokuratura Okręgowa w Warszawie. We wtorek zatrzymano troje podejrzanych: 33-letniego Dawida W. 47-letnią Iwonę S. oraz jej 25-letnią córkę Natalię.

"Zwłoki wrzucił do rzeki"

- Dawidowi W. prokurator przedstawił zarzut zabójstwa Adama D. poprzez zadanie ofierze wielu ciosów pięściami w różne części ciała, a następnie związanie mu rąk oraz nóg i uduszenie - mówi prokurator Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. - Po dokonaniu zabójstwa następnego dnia razem z Iwoną S. wyniósł z domu zwłoki Adama D. i wrzucił do rzeki – dodaje prokurator.

Natalii S. oraz jej matce prokurator przedstawił zarzut pomocy w zabójstwie Adama D.

- Kobiety, jak ustalono, przebywały w mieszkaniu w momencie zabójstwa i miały udział w dokonaniu zbrodni - wyjaśnia Łukasz Łapczyński.

Dawid W. nie przyznał się do zarzutu. Złożył wyjaśnienia, ale w ocenie prokuratury są one sprzeczne z zebranym materiałem dowodowym.

Z kolei Iwona S. oraz Natalia S. szczegółowo opisały przebieg zdarzeń. - Z uwagi na dobro postępowania nie informujemy o ich stanowisku w zakresie przedstawionych im zarzutów - mówi prokurator Łapczyński. - Wyjaśnienia kobiet korelowały ze sobą, jak też co do zasady z pozostałym zebranym w sprawie materiałem dowodowym. Swoje wyjaśnienia kobiety powtórzyły w trakcie przeprowadzonej wizji lokalnej - zaznacza.

Kobiety widziały zdarzenie

Według ustaleń śledczych Adam D. zginął w nocy z 4 na 5 stycznia 2014. Około godz. 21 wyszedł z domu swojej przyjaciółki. Potem pił alkohol z kilkoma znajomymi osobami i z jednym nieznanym mu wówczas mężczyzną. Po jakimś czasie poszedł z tym mężczyzną do mieszkania przy ulicy Płockiej w Płońsku. Tam spotkał jeszcze Iwonę S. i jej córkę Natalię. Dalej pili alkohol.

- Podczas libacji pomiędzy uczestniczącymi w niej mężczyznami doszło do bójki. Całe zdarzenie widziały konkubina napastnika i jej córka – mówi Sylwester Marczak, rzecznik stołecznej policji.

Jak wynika z badań medyków sądowych, Adam D. został skrępowany taśmą i uduszony. Potem jego ciało zostało przewiezione wózkiem spacerówką nad rzekę i wrzucone do wody.

Prokuratura złożyła wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. W czwartek sąd podejmie decyzję w tej sprawie.

pm

Pozostałe wiadomości

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl