Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ochocie i Ursynowie

Na Ochocie startują prace poprzedzające przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką Z kolei w weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Policjanci ze spalinomierzami. Zatrzymali 64 dowody rejestracyjne

TVN Warszawa

policjaPolicjanci do kontroli używają specjalnych urządzeń

Podczas jednodniowej kontroli w ramach akcji "Smog" policjanci zatrzymali 64 dowody rejestracyjne. W sumie na warszawskich ulicach skontrolowano 1214 pojazdów. Funkcjonariusze sprawdzali, czy nie emitują one spalin o nadmiernej toksyczności. W sobotę jakość powietrza w Warszawie jest zła, stołeczny ratusz odradza spacery.

Jak informuje policja, kontrole odbywały się w czwartek między godziną 6 a 22. Przy pomocy analizatorów spalin i dymomierzy sprawdzany był stan techniczny pojazdów, pod kątem nadmiernej emisji spalin do atmosfery.

W samochodach, których właściciele stracili dowody rejestracyjne, policjanci wykryli 97 nieprawidłowości. Podobne kontrole odbyły się na terenie całego województwa mazowieckiego. Komenda Stołeczna Policji zapowiada też, że podobne akcje będą w Warszawie prowadzone regularnie.

Smog o poranku

W sobotę jakość powietrza w stolicy nie będzie najlepsza. Od rana najgorsza sytuacja panuje w centrum miasta. Najwyższe stężenie szkodliwych pyłów po godzinie 9 odnotowały stacje pomiarowe przy Marszałkowskiej (PM10: 105,6 µg/m3 i PM2,5: 99,9 µg/m3) i w alei Niepodległości (PM10: 98,1 µg/m3 i PM2,5: 90,3 µg/m3). Przekroczony został warszawski poziom alarmowania.

Jakość powietrza w sobotę rano
TVN Warszawa

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOJEJ OKOLICY

Obecne warunki meteorologiczne nie sprzyjają ucieczce zanieczyszczeń. Jest pochmurno, wieje słaby wiatr, a ciśnienie atmosferyczne wynosi 1015 hPa i wciągu dnia będzie rosło.

Pomiary ze stacji na Ursynowie i Targówku były nieco lepsze niż w centrum. W okolicy stacji przy Kondratowicza o godzinie 9 stężenie pyłu PM10 wynosiło 87,4 µg/m3, a pyłu PM2,5 64,7 µg/m3 . Przy stacji na Wokalnej było nieznacznie gorzej – stężenie PM10 wynosiło 94,3 µg/m3, a stężenie pyłu PM2,5 71,1 µg/m3.

Najgorszą jakość powietrza odnotowano rano w Otwocku. Stężenie PM 10 wyniosło 133,6 µg/m3, natomiast stężenie PM2,5 osiągnęło 116,7 µg/m3.

Normy

Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3, a PM2,5 nie przekracza 36 µg/m3.

Przebywanie na dworze podczas smogowych dni jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Szczególnie narażone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe, zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.

Przed złą jakością powietrza w sobotę ostrzegał też stołeczny ratusz. Władze miasta apelowały, by rezygnować z własnego samochodu na rzecz komunikacji miejskiej, lub przynajmniej próbować ograniczać ilość pojazdów na ulicach przez organizowanie wspólnych dojazdów do szkoły czy pracy. Podczas smogowej pogody należy unikać palenia w kominkach.

We wrześniu miasto zapowiadało walkę ze smogiem w stolicy:

"Podłączymy 700 mieszkań do miejskiej sieci ciepłowniczej"TVN24
wideo 2/5

kk//ec