Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Policjanci wspominali funkcjonariuszy, którzy polegli na służbie

Warszawa

kspPolicjanci oddają hołd

Piotr Molak zginął podczas rozbrajania ładunku wybuchowego. Andrzej Struj próbował zatrzymać chuligana na przystanku tramwajowym. Mirosław Żak został zastrzelony przez gangsterów. W dniu Wszystkich Świętych policjanci wspominali stołecznych funkcjonariuszy, którzy polegli na służbie.

"Zginął, bo nie przeszedł obojętnie wobec zła. Zginął, niosąc pomoc tonącemu. Zginął na służbie, próbując zatrzymać po pościgu złodzieja luksusowego samochodu. Zginął w wypadku drogowym, gdy jechał motocyklem na interwencję. Zginął w wypadku samochodowym, gdy wracał ze służby...Każdego roku, szczególnie w listopadzie, sięgamy pamięcią do chwil, które przeżyliśmy z naszymi kolegami i koleżankami z pracy, a których już z nami nie ma. Pożegnała ich rodzina, przyjaciele i współpracownicy. Niektórych nie ma już z nami kilkanaście lat, a niektórych przyszło nam żegnać w ostatnich miesiącach" - napisali funkcjonariusze na stronie internetowej Komendy Stołecznej Policji.Przypomnieli rotę policyjnego ślubowania. "Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia". Podkreślili, że ci z ich kolegów, którzy zginęli na służbie wypełnili te słowa roty do tragicznego końca."Niech symbolem pamięci o zmarłych funkcjonariuszach będzie zapalenie zniczy, złożenie wiązanek na ich grobach. Szanowanie pamięci o policjantach, wykonujących zawód naznaczony ryzykiem i niebezpieczeństwem to nasz obowiązek, który powinien wynikać z potrzeby serca. Oddawanie czci tym, dla których wartości: honor, patriotyzm, bohaterstwo były ważne, należy się też przez szacunek dla rodzin, które codziennie dzieliły trudy i wyrzeczenia związane z ich odpowiedzialną służbą. Poległym w służbie - część ich pamięci!" - napisali.W ostatnich 25 latach na służbie zginęli:Tomasza Stawicki - zginął w wypadku samochodowym, którego sprawcą był kierowca ciężarówki.

Jarosława Wasążnik - został postrzelony w czasie wykonywania obowiązków służbowych.

Ryszarda Dylewski - zmarł w wyniku wypadku, w którym jego radiowóz zderzy się z autobusem.

Artur Kostrowski - został postrzelony w głowę przez przestępców.

Jarosław Flasiński - zginął w wypadku podczas pościgu.

Arkadiusz Ziółkowski - w trakcie interwencji podjętej wobec włamywacza, został przypadkowo postrzelony przez innego policjanta.

Henryk Dymerski i Adam Kurowski - zginęli w wypadku drogowym.

Piotr Molak - rozbrajał ładunek wybuchowy na stacji Shell przy Ostrobramskiej, w trakcie akcji nastąpiła eksplozja.

Karol Wiśniewski - zginął w wypadku.

Paweł Mierzejewski - zginął w wypadku.

Piotr Jasiński i Piotr Naleśnik - zginęli w wypadku na Wisłostradzie w trakcie pościgu.

Mirosław Żak - zastrzelony przez gangsterów, którzy chcieli odbić zabezpieczone przez policję kradzione telewizory

Tomasz Skroński - potrącony przez samochód w trakcie wykonywania czynności na Wisłostradzie.

Artur Pukulski i Jolanta Kaszecka - zginęli w wypadku. Śmierć w tym zdarzeniu poniosła też cywilna pracownica policji - Lucyna Stoińska.

Przemysław Złotkowski i Krzysztof Domżalski - zginęli spiesząc się na interwencję, by zatrzymać uczestników bójki.

Justyna Zawadka i Tomasz Twardo - zginęli w wypadku wracając z Siedlec, gdzie na polecenie swojego przełożonego odwieźli urzędnika z MSWiA, któremu uciekł ostatni pociąg.

Zbigniew Żurawski - zginął w wypadku

Rafał Orłowski - zginął w wypadku

Iwona Smolińska - zginęła w wypadku

Andrzej Struj - zginął od ciosów nożem na przystanku tramwajowym na Woli. Choć nie był na służbie podjął interwencję wobec dwóch pijanych chuliganów.

Piotr Gąsiorek - zginął potrącony przez samochód, w czasie gdy pomagał ofierze innego wypadku drogowego.

ran/pm