Policjanci podejrzani o pobicia na komendzie

Warszawa

TVN24Komenda na Wilczej

Czterej stołeczni policjanci są podejrzani o przekroczenie uprawnień, bezprawne pozbawienia wolności, pobicia, spowodowanie obrażeń ciała i zmuszanie do określonego zachowania - podała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Od maja 2013 r. prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez czterech funkcjonariuszy Komendy Rejonowej Policji na warszawskim Śródmieściu w związku z interwencją wobec trzech osób na początku maja 2013 r. w centrum Warszawy - poinformował PAP Przemysław Nowak, rzecznik prokuratury.

Nie przyznali się

Podał, że w środę funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych KGP, na polecenie prokuratury, zatrzymali trzech funkcjonariuszy z KRP Śródmieście i jednego funkcjonariusza z Pragi. - Zatrzymanym ogłoszono zarzuty popełnienia przestępstw w związku z interwencją oraz w związku ze zdarzeniami, do jakich doszło następnie na terenie KRP przy ul. Wilczej - powiedział Nowak.

Ani prokuratura, ani policja nie ujawniają szczegółów. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy, trzej młodzi ludzie zostali zatrzymani podczas jednej z interwencji przeprowadzonych na terenie Warszawy. Jeden z nich miał znieważyć funkcjonariuszy. Ostatecznie policjanci zatrzymali trzy osoby. Mężczyzna, który miał znieważyć policjantów, był pod wpływem alkoholu; z jego relacji wynika, że na komendzie na Wilczej został zabrany do oddzielnego pokoju i tam pobity.

Zarzuty stawiane policjantom dotyczą też tego - według informatora PAP - że nie było podstaw do zatrzymania dwóch pozostałych osób. Mężczyzna, który miał być pobity, usłyszał ostatecznie zarzut znieważanie funkcjonariusza.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia, które różnią się od zebranego materiału dowodowego.

Wobec wszystkich podejrzanych prokuratura zastosowała poręczenie majątkowe.

PAP/ran/par