Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Policja: zostawianie dzieci i zwierząt w nagrzanym aucie zagraża życiu

Warszawa

TVN24"To tak jakby zamknąć kogoś w piekarniku"

Stołeczni policjanci apelują, aby podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiać w samochodach dzieci ani zwierząt. Radzą też, jak odpowiednio przygotować się do podróży.

W komunikacie opublikowanym w środę na stronie internetowej policji w Warszawie funkcjonariusze przypominają, aby w trakcie upałów dobrze przygotować się do jazdy samochodem. "Jeżeli jedziemy samochodem bez klimatyzacji, warto robić częściej przerwy. W ich trakcie warto przemyć twarz i kark chodną wodą" - radzą.

Policja zaleca, aby w przypadku dalekich podróży zabierać ze sobą odpowiednią ilość płynów. "W samochodzie powinna być butelka wody, dzięki temu, jeśli znajdziemy się w korku lub zepsuje nam się klimatyzacja, a w najgorszym przypadku samochód, woda może pomóc w uzupełnieniu płynów w organizmie. To bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa" - wyjaśniają.

Dzieci i osoby starsze szczególnie narażone na upały

Ta "dobra pogoda" nie powinna zmylić kierowców, mimo że często stwarza złudne wrażenie większego bezpieczeństwa na drodze. W upały nadal należy zachowywać uwagę i nie przesadzać z prędkością jazdy.

Policjanci przestrzegają, aby podczas upałów nawet na chwilę nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt. "W takich sytuacjach wnętrze pojazdu bardzo mocno się nagrzewa, co może zagrażać życiu i zdrowiu przebywających w nim osób czy zwierząt" - podkreślają.

Szczególnie narażone na upały są dzieci i osoby starsze.

Przewiewne ubrania, nakrycie głowy

Zbyt długi czas spędzany na słońcu, zwłaszcza bez nakrycia głowy, przebywanie w przegrzanym miejscu czy też zbyt intensywny wysiłek w gorący dzień może doprowadzić do udaru słonecznego lub cieplnego. Objawia się on poprzez zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączkę, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, przyspieszone bicie serca i oddech. W przypadku złego samopoczucia należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Jak postępować w czasie upałów? Policjanci radzą, aby unikać przebywania na słońcu, szczególnie w godzinach południowych. Zalecają, aby wychodzić na zewnątrz w nakryciu głowy - w jasnej czapce z daszkiem lub w kapeluszu z rondem. Należy ubierać się w przewiewne, jasne rzeczy z naturalnych materiałów, zakrywające możliwie największą powierzchnie ciała. Na zewnątrz powinno się zakładać lekkie obuwie, z kolei w domu - zdjąć kapcie i skarpetki. Funkcjonariusze wskazują, że chodzenie boso chłodzi organizm dzięki kontaktowi z chłodną podłogą.

Lekkostrawne posiłki, duża ilość płynów

W czasie upałów najlepiej spożywać zbilansowane, lekkostrawne posiłki i - co bardzo ważne - pić duże ilości płynów wzbogaconych w mikroelementy. Należy unikać picia kawy i napojów alkoholowych, które często powodują dalsze odwodnienie organizmu. Jeśli na co dzień bierze się leki, trzeba skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać pewność, że lekarstwa nie wzmagają wrażliwości na wysokie temperatury.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zarówno w środę, jak i w czwartek temperatura może sięgać nawet 33 stopni. Alerty IMGW drugiego stopnia ze względu na upały obowiązują w środę w całej Polsce.

Więcej o pogodzie na tvnmeteo.pl.

Główne zdjęcie: Shutterstock

PAP/mp/ran