Policja: wszystkie mecze bez kibiców gości

Warszawa

| PAP/EPA/MAX PLANCK INSTITUTE DRESDEN HANDOUTfot. TVN Warszawa

Policja chce, by w rundzie jesiennej, mecze piłkarskie Ekstraklasy oraz I i II Ligi odbywały się bez udziału kibiców przyjezdnych. W tej sprawie do prezesa PZPN-u i szefa Ekstraklasy zwrócił się komendant główny policji Andrzej Matejuk - informuje PAP.

Jak powiedział PAP rzecznik komendanta Mariusz Sokołowski, pismo to wynika z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa na stadionach.

Problemy klubów

- Z naszego doświadczenie wynika, że podczas przejazdów kibiców dochodzi do łamania przepisów prawa, m.in. do niszczenia mienia, ustawek (bójek kibiców - PAP). Dodatkowo sami szefowie klubów sygnalizowali nam, że mają problemy z przyjezdnymi kibicami i często to właśnie oni przez swoje zachowanie doprowadzają do burd - dodał Sokołowski.

Przypomniał również, że policjanci po zamieszkach, do jakich doszło w maju na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy, wrócili na stadiony (za bezpieczeństwo na obiektach nadal jednak odpowiada organizator imprezy - PAP), by bardziej angażować się w zabezpieczanie tego typu imprez i zapobiegać ewentualnym zamieszkom. - To również ma wpływ na decyzję komendanta i jego wniosek do szefów PZPN i Ekstraklasy - dodał rzecznik.

Z podobnym wnioskiem szef policji wystąpił już w połowie maja i PZPN się do niego przychylił. Poprzednie pismo dotyczyło jednak kończącej się rundy wiosennej.

PZPN rozpatrzy w czwartek

Pomysł przedłużenia tego stanu pojawił się na ubiegłotygodniowym spotkaniu szefa MSWiA Jerzego Millera z przedstawicielami klubów ekstraklasy.

"Po tym spotkaniu zwróciliśmy się z zapytaniem do naszych akcjonariuszy, czyli wszystkich klubów ekstraklasy. Czekamy na ich opinie, bo to one organizują i autoryzują wyjazdy zorganizowanych grup fanów na mecze wyjazdowe swoich zespołów. Gdy poznamy ich stanowisko, przedstawimy oficjalną opinię Ekstraklasy SA" - poinformował PAP rzecznik prasowy spółki prowadzącej rozgrywki najwyższej klasy Adrian Skubis.

Podkreślił jednocześnie, że wszelkie decyzje w tej sprawie znajdują się jednak w gestii PZPN, a nie Ekstraklasy SA. Związek zajmie się nią w najbliższy czwartek, podczas posiedzenia zarządu.

"W porządku posiedzenia zarządu znajduje się punkt dotyczący realizacji poprzedniej uchwały, która dotyczyła końcówki poprzedniego sezonu. Nie ma pewności, że zapadną jakiekolwiek decyzje w kwestii rozszerzenia zakazu wyjazdów kibiców na nowy sezon. Wszelkie informacje na ten temat to na razie tylko spekulacje" - powiedziała PAP rzeczniczka PZPN Agnieszka Olejkowska.

PAP/ran//par