Policja testuje hybrydę

Najnowsze


Ten absolutnie cichy radiowóz patroluje ulice Starego Miasta. Toyota prius z silnikiem elektrycznym jeździć będzie po Warszawie do 10 maja.

Samochód o napędzie elektrycznym to dobry pomysł na patrolowanie turystycznie atrakcyjnych miejsc. Nie zanieczyszcza powietrza i nie powoduje dodatkowego hałasu, dzięki czemu nie jest uciążliwy dla zwiedzających i mieszkańców. Silnik spalinowy włącza się dopiero wtedy, kiedy zabraknie energii w bateriach, albo gdy auto nagle będzie przyspieszać.

Bezszelestnie przemyka ulicami miasta

Zasięg jazdy toyoty na silniku elektrycznym to 20 kilometrów. Maksymalna szybkość to 100 km/h. Przy włączonym silniku spalinowym samochód zużywa pięć litrów paliwa na 100 km. Co najważniejsze, pełne ładowanie baterii zajmuje jedynie półtorej godziny.

Poza tym w samochodzie zainstalowano wszelkie współczesne udogodnienia: bezstopniową skrzynię biegów, klimatyzację, elektrycznie wspomagane hamulce i nawigację.

Testują też w Paryżu i Strasburgu

Identyczne samochody testują władze Paryża oraz urzędnicy Strasburga. Prius poprzedniej generacji używany jest na krakowskim rynku przez tamtejsze służby porządkowe. Hybrydową toyotę testowali również strażnicy miejscy Gdańska, Wrocławia i Torunia.

Wersja toyoty prius plug in z możliwością ładowania silnika elektrycznego z gniazdka zostanie wprowadzona do seryjnej produkcji w 2012 roku.

myk

Źródło zdjęcia głównego:  | Eurosport