Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Policja ostrzega: kradną komórki na potęgę

Warszawa

fot. TVN Warszawa

Łupem kieszonkowców bardzo często padają telefony komórkowe - alarmują stołeczni policjanci i apelują m.in. do pasażerów komunikacji miejskiej oraz klientów sklepów, by przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Policjanci chcą rozdać kilka tysięcy ulotek, w których radzi, jak nie dać się okraść. Są też na nich adresy warszawskich jednostek policji, gdzie można zgłaszać tego typu kradzieże.

Pasażerowie, klienci

- Z naszych doświadczeń wynika, że na kradzieże telefonów narażeni są przede wszystkim pasażerowie komunikacji miejskiej, klienci sklepów czy petenci urzędów. Wystarczy chwila roztargnienia i nieuwagi - powiedziała w czwartek PAP Edyta Adamus z zespołu prasowego KSP.

Policjanci apelują przede wszystkim o rozwagę. Zdarzają się przypadki kradzieży aparatów pozostawionych np. na stoliku w urzędzie, szpitalu czy pubie. - Nie wkładajmy telefonu do tylnej kieszeni idąc np. na basen czy w inne miejsce, gdzie nie będziemy z niego korzystać, upewnijmy się, czy sprzęt można schować w bezpieczne miejsce - zaznaczyła Adamus.

Zachować numer

Jak dodała, zawsze warto zachować numer identyfikacyjny telefonu - dzięki temu łatwiej będzie go zlokalizować. Jeżeli mamy taką możliwość, oznakujmy swój telefon. Jeżeli zostanie skradziony, natychmiast powiadommy o tym swojego operatora, by zablokował nasze konto. Następnie zgłośmy się na policję, informacja o skradzionym aparacie zostanie wprowadzona do bazy danych - powiedziała.

Policjanci podkreślają, że dość często kradzione telefony komórkowe odzyskiwane są w trakcie zatrzymywania osób podejrzewanych, np. kradzieże czy rozboje.

Jedna sieć

- Jeżeli kogoś zatrzymujemy, sprawdzamy, czy telefon, który posiada, nie jest kradziony. Policjanci oczywiście kontrolują też, czy z kradzieży nie pochodzą telefony sprzedawane np. na bazarach - dodał Adamus.

Na razie w akcję stołecznych policjantów zaangażował się jeden operator sieci komórkowych - Plus. Ulotki będą rozdawane właśnie w warszawskich salonach operatora a także na imprezach organizowanych przez stołecznych policjantów. Będą także pozostawiane np. we wspólnotach mieszkaniowych. Policjanci rozmawiają także z przedstawicielami innych sieci.

PAP/ran/par