Policja odnalazła "Drogę do Nałęczowa". Obraz skradziono kilkanaście lat temu

TVN Warszawa

kspSkradziony obraz odzyskany przez policję

Policjanci z wydziału kryminalnego odzyskali kolejny obraz z rejestru skradzionych lub wywiezionych zabytków. "Drogę do Nałęczowa" Henryka Grunwalda skradziono prawie dwie dekady temu.

Jak podała podinsp. Magdalena Bieniak z Komendy Stołecznej Policji, policjanci ustalili, że obraz może znajdować się w jednym z mieszkań na Targówku. - Okazało się, że obraz Henryka Grunwalda "Droga do Nałęczowa" jest przechowywany przez jego nowego właściciela w garażu. Został on zabezpieczony przez funkcjonariuszy - podała.

Dzieło było zarejestrowane w Krajowym Wykazie Zabytków Skradzionych lub Wywiezionych za Granicę Niezgodnie z Prawem. Płótno zostało skradzione z prywatnej kolekcji w 2004 roku i przez blisko 18 lat jego losy były nieznane. Teraz ma wrócić do prawowitych właścicieli.

Śledztwo w sprawie paserstwa

Policjanci prowadzą pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga-Północ postępowanie w tej sprawie. Za posiadanie przedmiotów pochodzących z przestępstwa, czyli paserstwo, może grozić nawet pięć lat więzienia.

"Policjanci stale monitorują rynek antykwaryczny, sprawdzają oferty domów aukcyjnych i galerie, korzystają z Krajowego Wykazu Zabytków Skradzionych lub Wywiezionych za Granicę Niezgodnie z Prawem, który jest prowadzony przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Na przestrzeni ostatnich lat policjanci Wydziału Kryminalnego KSP odzyskali dziesiątki unikatowych obrazów oraz dzieł sztuki, których wartość można szacować w milionach euro" - podkreśliła w komunikacie policja.

b/pm