Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Połączą MPWiK i MPO

Warszawa

Maciej Wężyk/tvnwarszawa.plRadni zgodzili się na stworzenie holdingu

Rada Warszawy wyraziła zgodę na utworzenie holdingu w skład którego będą wchodzić dwie miejskie spółki - MPWiK i MPO. Władze miasta przekonują, że dwie duże spółki razem zdziałają więcej.

Za uchwałą głosowało 39 radnych, 14 było przeciwnych, pięciu wstrzymało się od głosu. Wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak powiedział, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz od początku kadencji realizuje politykę zmniejszania liczby spółek, by stawały się silniejszymi podmiotami gospodarczymi.

Zdaniem władz Warszawy powstanie holdinu pomoże przede wszystkim Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania. Spółka genereuje straty, w 2011 roku jej dług wyniósł 35 mln złotych.

Będą pieniądze na inwestycje

Przed MPO konieczność przeprowadzenia wielu inwestycji m.in rozbudowa spalarni na Targówku czy przebudowa poszczególnych baz. Na wszystko potrzeba ponad miliarda złotych. Mając długi spółka miałaby marne szanse na zaciągnięcie kredytu. Ratunkiem ma być połączenie MPO z dochodowym Miejskim Przedsiębiorstem Wodociągów i Kanalizacji.

- Będzie łatwiej pozyskać środki finansowe. Oprócz tego MPWiK ma doświadczenie w prowadzeniu dużych inwestycji, a to doświadczenie przyda się MPO - zapewnia Agnieszka Kłąb, rzeczniczka prasowa ratusza.

Radni opozycji twierdzą, że zaciągnięcie kredytu nie jest najlepszym pomysłem. - Kredyt będzie zaciągany pod zastaw akcji, co jest pierwszym krokiem do prywatyzacji - zauważa Maciej Wąsik, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. I dodaje, że argumentacja władz miasta za stworzeniem holdingu była zbyt ogólnikowa. - Zabrakło rzetelnych argumentów - krytykuje Wąsik. Miasto zaprzecza, że połączenie to wstęp do prywatyzacji.

Będą zwolnienia?

Pracownicy obu spółek obawiają się redukcji etatów. Wiceprezydent Kochaniak, zadeklarował że, nie ma w planach zwolnień grupowych, ale pracownikom spółek zostanie umożliwione dobrowolne odejście z pracy na ustalonych warunkach. Pracownikom zostaną także udostępnione akcje spółek. - To obowiązek wynikający z ustawy - tłumaczył podczas sesji rady miasta wiceprezydent Kochaniak. Dodał, że nie przyjęto jeszcze w tej sprawie szczegółowego rozwiązania.

7 miliardów majątku

Przedstawiciele miasta zapewniają, że powstanie holdingu oznacza korzyści również dla mieszkańców. Przekonują, że działając wspólnie obie firmy będą lepiej zarządzać swoimi finansami. Po połączeniu, holding ma dysponować 7-miliardowym majątkiem: 300 mln zł MPO, reszta MPWiK.

PAP//bf