Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Połączą budynki uniwersyteckie. Na dachu ogród dla studentów

Warszawa

Kuryłowicz & AssociatesPlanowany budynek przy Dobrej

Za około dwa i pół roku ma być gotowy nowy budynek uniwersytecki przy ulicy Dobrej. Zostanie połączony z istniejącym od siedmiu lat gmachem, z którego korzystają studenci Wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej.

W czwartek władze Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę na realizację inwestycji przy Dobrej 55 z firmą Hochtief Polska. Kontrakt opiewa na blisko 165 milionów złotych. Nowy obiekt ma być gotowy za 30 miesięcy.

Z ogrodem na dachu

- Powstanie budynek, który stanie się jedynym z najważniejszych nowych obiektów na Uniwersytecie Warszawskim. Budowa będzie miała także znaczenie dla społeczności Warszawy. Nasze budynki odwiedzają również osoby, które na co dzień nie są związane z uczelnią. Dzięki realizacji inwestycji zmieniamy także charakter całej dzielnicy - przekonuje profesor Marcin Pałys, rektor UW.

Planowany gmach będzie miał cztery kondygnacje z pomieszczeniami dydaktycznymi, bibliotecznymi, administracyjnymi, gastronomicznymi. W podziemiu będzie garaż, a na dachu powstanie ogród z miejscami do spacerów i wypoczynków. Podobny jest na pobliskiej Bibliotece Uniwersyteckiej.

Zamrożony projekt

Jak przypomina biuro prasowe UW, nowy budynek zostanie połączony z wybudowanym w roku 2012 obiektem, z którego korzystają studenci Wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej. Całość miała powstać szybciej, ale brakowało pieniędzy. Od strony Browarnej straszył stary budynek, a po jego rozbiórce za ogrodzeniem była już tylko wielka dziura.

Do projektu można było powrócić, gdy jedną ze swoich ostatnich decyzji premier Ewa Kopacz zagwarantowała w 2015 roku rekordowy miliard złotych na uniwersyteckie inwestycje. Wstępną koncepcję skorygowano.

- Staraliśmy się tak zaprojektować budynek, żeby nie przytłaczał swoją bryłą okolicy. Drugi etap uwzględnia wprowadzone zmiany zgodnie z sugestiami społeczności uczelni. Z całą pewnością spowoduje to, że obiekt będzie bardziej otwarty - mówiła podczas uroczystości podpisania umowy prof. Ewa Kuryłowicz, wiceprezes pracowni Kuryłowicz & Associates.

Oddanie budynku do użytku planowane jest na 2022 rok.

Planowany budynek przy Dobrej
Kuryłowicz & Associates

Zobacz też materiały o planie przebudowy Muzeum Powstania Warszawskiego:

"Wykorzystać dziedzictwo Pokoju na lato"Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

ran/b