Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Polacy pokazali oficerom NATO, jak wygraliśmy bitwę z Rosjanami

Warszawa

Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.plZ wizytą w Ossowie

Oficerowie NATO przybyli do Ossowa na niecodzienną lekcję historii. Dowiedzieli się między innymi, jak Polacy wygrali przed blisko stu laty jedną z najważniejszych w dziejach świata bitwę z bolszewikami.

Studenci Baltic Defence College z Estonii w ramach specjalnego programu szkoleniowego odwiedzili w środę ważne miejsce dla historii wojny polsko-bolszewickiej - Ossów. Jedno z pól zwycięskiej bitwy w 1920 roku.

"Niewielu ludzi ma taką wiedzę"

- Niewielu ludzi z innych krajów ma wiedzę na ten temat. Dzięki pobytowi tutaj chcieliśmy przeanalizować tę bitwę i przedstawić studentom, jak ważną rolę w dziejach historii odegrała - mówi tvnwarszawa.pl płk Marek Stobnicki z Baltic Defence College.

Oficerowie Sojuszu Północnoatlantyckiego dowiedzieli się m.in. o oddziałach ochotniczych walczących pod Ossowem, historii księdza Skorupki i przebiegu całej Bitwy Warszawskiej, w której Polacy pokonali Rosjan.

Studenci mogli zobaczyć również mundury i uzbrojenie, które wówczas mieli do dyspozycji Polacy, a także ich przeciwnicy. Prezentowali je członkowie stowarzyszenia historyczno-edukacyjnego im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich, którzy co roku uczestniczą w rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej.

Międzynarodowe towarzystwo

Wśród uczniów Baltic Defence College znajdują się żołnierze z całego świata. - Grupa jest bardzo różnorodna. Uczelnię reprezentują m.in. studenci z Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Azerbejdżanu i państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - mówi płk Zdzisław Śliwa, wykładowca z BDC.

Jak podkreśla, wizyta w Polsce to nie tylko szansa dla studentów na zgłębienie historii naszego regionu, lecz także ważny element rozwoju wojskowego i osobistego żołnierzy.

Cała wizyta odbywa się w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej. - Odwiedziliśmy sztab generalny, wszystkie kluczowe dowództwa, gdzie studenci w sumie 10 państw uczestniczący w tej podróży dowiedzieli się wiele na temat naszej struktury dowodzenia, zadań, jakie stoją przed nami - płk Stobnicki.

Ossów odwiedzili studenci Baltic Defence College
Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

Lekcja historii

Z takiej formy prowadzenia zajęć studenci są zadowoleni. - Pobyt w Polsce to jedna z najlepszych edukacyjnych możliwości, jakie mieliśmy - mówi tvnwarszawa.pl Jared Chiu-Rouman, oficer marynarki amerykańskiej.

Niecodzienną lekcję historii dla oficerów NATO przeprowadziła Samorządowa Instytucja Kultury "Park Kulturowy – Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku".

Zbiory w Ossowie
Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

kś/ran