Pół miliona wypożyczeń Veturilo

TVN Warszawa

Urząd MiastaPrawie 1.9 mln wypożyczeń, kolejny udany sezon Veturilo

Ponad pół miliona wypożyczeń i blisko 26 tysięcy nowych użytkowników. Urzędnicy chwalą się dobrym początkiem tegorocznego systemu Veturilo.

"Dokładnie 500 225 wynajmów i 25 897 rejestracji – to wynik Veturilo od początku sezonu. Półmilionowy wynajem nastąpił wczoraj. Użytkownik sięgnął po rower na stacji Plac Zbawiciela - Nowowiejska – Mokotowska, by po 20 minutach zwrócić go w lokalizacji ul. Waryńskiego - ul. Nowowiejska - Metro Politechnika - pochwalili się we wtorek właściciele warszawskiego Veturilo.

Najaktywniejszy użytkownik

Tego samego dnia Nextbike poinformował o najbardziej aktywnym użytkowniku. Miłośnik miejskich rowerów ma na koncie już 342 wypożyczeń, co oznacza, że korzysta z jednośladów 4,5 razy dziennie.

System działa od 2012 r. Od tego czasu użytkownicy skorzystali z możliwości wypożyczenia rowerów miejskich ponad 6,3 miliona razy, zarejestrowało się 386 tysięcy warszawiaków.

Operatorem Veturilo jest firma Nextbike, jednak umowa z operatorem wygasa z końcem 2016 r. Wykonawcy zainteresowani prowadzeniem systemu Veturilo przez następne 4 lata mogą składać swoje oferty do 27 czerwca.

Zmiany w 2017 roku

"O to, jak ma wyglądać system, zapytaliśmy wcześniej warszawiaków. Zebraliśmy 2,5 tys. ankiet i ponad 1 tys. propozycji lokalizacji stacji, a kilkaset kolejnych uwag zgłoszono nam podczas spotkań konsultacyjnych i przesłano mailem. Przeanalizowaliśmy również dotychczasowe funkcjonowanie systemu (w tym dane dotyczące kilku milionów wypożyczeń), aby określić podstawowe zasady dalszego rozwoju Veturilo" – wyjaśnił na początku maja dyrektor ZDM Łukasz Puchalski. W efekcie zaplanowano zwiększenie liczby rowerów do 4455 i liczby stacji do 300. Nowe wypożyczalnie pojawią się przede wszystkim w centralnym obszarze miasta (Śródmieściu, Pradze i bliskiej Woli); będą rozmieszczone gęściej - średnio co ok. 200 m). Więcej stacji powstanie również na Mokotowie, Pradze-Południe i Targówku – będą rozmieszczone co ok. 500 m. Kilka nowych stacji trafi także do dzielnic położonych dalej od centrum (m.in. Białołęki, Bielan, Bemowa).

PODSUMOWANIE VETURILO W 2015 ROKU

Podsumowanie Veturilo
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

kz/sk