Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Pokazują samonaprawiający się beton i opakowanie z grzybów

Warszawa

mat. organiztoraFestiwal Przemiany 2015

Naukowo-artystyczna wystawa, przegląd filmowy, koncerty muzyki elektronicznej to główne atrakcje tegorocznego festiwalu Przemiany, który potrwa do niedzieli w Centrum Nauki Kopernik. Wszystkie wydarzenia krążą wokół pytania czy potrafimy zaprojektować nową epokę i jak powinna ona wyglądać?

- W potocznej opinii Kopernik jest miejscem dla dzieci. W rzeczywistości mamy bogatą ofertę dla dorosłych gości, a festiwal Przemiany jest dla nich naszą największą propozycją. Festiwal od pięciu lat łączy artystów, naukowców i start-upowców. Dzięki niemu inspirujemy do rozmyślań o rozwoju człowieka i świata. W trakcie festiwalu zmieniamy się w laboratorium przyszłości – mówi tvnwarszawa.pl Rafał Kosewski, kurator festiwalu.

W centrum uwagi tegorocznych Przemian znalazł się antropocen, czyli nowa epoka geologiczna. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa ánthropos, czyli człowiek, i podkreśla, ogromny wpływ jaki ma nasz gatunek na funkcjonowanie planety. Termin zdobył rozgłos w roku 2000, kiedy to Paul Crutzen, holenderski chemik i laureat Nagrody Nobla, wygłosił go podczas jednej z naukowych konferencji.

Paczka zapakowana w grzyby

Jednym z głównych punktów festiwalu jest wystawa "Projektanci Antropocenu". Składają się na nią projekty z pogranicza nauki, sztuki i nowych technologii. Szczególna uwagę warto zwrócić na mushroom packaging – opakowanie stworzone ze specjalnego rodzaju grzybów. Możemy nim zastąpić styropian do pakowania przesyłek, a jest bardziej ekologiczne - rozkłada się tak szybko, jak owoce czy warzywa. – I jest już w sprzedaży w niektórych krajach – zapewnia Kosewski.

Na ekspozycji zobaczymy też opatentowany w Holandii i budujący duże zainteresowanie branży budowlanej samonaprawiający się beton, drukarkę do jedzenia autorstwa Japonki Marin Sawy czy kostium do jogi informujący nas, czy podczas ćwiczeń zginamy nasze ciało prawidłowo.

Wystawę można oglądać na I piętrze Centrum Nauki Kopernik. Towarzyszą jej spotkania z ekspertami.

Muzyczne pejzaże z Islandii

W piątek na plenerowej scenie festiwalowej odbędzie się koncert Przemiany LIVE! prezentujący najciekawsze zjawiska we współczesnej muzyce elektronicznej. Wystąpią Alec Empire, Gudrun Gut, Love Cult, Kucharczyk, The Phantom oraz Sport and Music. Prawdziwą gratką dla fanów elektroniki będzie występ Gudrun Gut znanej szerszej z występów z legendarnym niemieckim zespołem Einstürzende Neubauten. Artystka jest prawdziwą weteranką sceny alternatywnej, na której pojawiła się na początku lat 80.

Ciekawie zapowiada się także koncert Alec Empire. Projekt "Low on Ice" to muzyczna impresja powstała podczas wizyty na Islandii, tworzą ją przestrzenne, ambientowe pejzaże dźwiękowe.

Panowanie i zagłada?

Na fanów kina czeka przegląd filmowy przygotowany przez Against Gravity. Pozwoli on spojrzeć na ludzkość z nowej perspektywy: jak na gatunek, który niepodzielnie panuje na Ziemi, ale jednocześnie swoją aktywnością zagraża sobie i całej planecie. Przygotowano 12 filmów fabularnych i dokumentalnych, mających pomóc nam odpowiedzieć na pytanie: czy potrafimy i zdążymy się samoograniczyć?

Wśród festiwalowych wydarzeń znalazł się także spektakl "Antropocen, czyli do czego to doszło". Artyści z Klubu Komediowego zapowiadają jedyną w swoim rodzaju spektaklo-konferencję naukowo-artystyczną. Czy będzie mądrze? Nie wiadomo, ale na pewno będzie śmiesznie.

Cały weekend z nauką

Oprócz wymienionych wydarzeń przez cały weekend w Centrum Nauki Kopernik odbywać się będą wykłady, dyskusje i warsztaty "Upcykling + druk 3D", podczas których uczestnicy stworzą przedmioty codziennego użytku, wykorzystując domowe odpady i elementy wydrukowane w technologii 3D.

Szczegółowy program stronie festiwalu.

kk/b